Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

[ Objavila: J.B.Č. ]

12. 04. 2019. 17:56 >> 18:00

BOGDANOVIĆ U ULCINJU

Završena konzervacija Citadele

Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore završio je konzervaciju na kulturnom dobru Starog grada Ulcinja, odnosno tvrđavi Citadela. Za zaštitu kulturne baštine u Ulcinju Ministarstvo jeu ovoj godini opredijelilo preko 100.000 eura.

Ministar kulture Aleksandar Bogdanović boravio je danas u radnoj posjeti Opštini Ulcinj gdje je razgovarao sa predsjednikom Opštine Ljorom Nrekićem i obišao završene konzervatorske radova na Citadeli u Starom gradu Ulcinja.

Na sastanku je razgovarano o saradnji u oblasti kulture, projektima čija je realizacija u toku, ali i aktivnostima koje su planirane u narednom periodu.

Kako je istakao Bogdanović, Ulcinj baštini dugu i vrijednu istoriju i tradiciju i značajne potencijale u oblasti kulture, od Starog grada, do izuzetnih arheoloških lokaliteta i ambijentalnih uslova koji se mogu koristiti u kulturne svrhe.

Sagovornici su konstatovali da se izuzetno uspješno realizuju arheološka istraživanja i konzervatorski radova na lokalitetima Starog grada u Ulcinju i srednjovjekovnog grada Svač, za koje je Ministarstvo kulture samo u 2019. godini opredijelilo preko 100.000 eura.

"Posebno mi je zadovoljstvo što smo danas obišli završene konzervatorske radova na kulturnom dobru Starog grada Ulcinja, odnosno tvrđavu Citadela. Riječ je o izuzetno značajnom lokalitetu na kome je došlo do devastacije i obrušavanja određenih partija arhitekture. Realizovali smo konzervatorske mjere i lokalitet doveli u održivo stanje, a već u narednoj fazi ćemo uraditi konzervatorske tretmane na svim podnim površinama iz venecijanskog, antičkog i turskog perioda", istakao je ministar Bogdanović.

Na sastanku je konstatovana zajednička spremnost da se intenzivno nastavi sa aktivnostima na lokalitetu srednjovjekovnog grada Svač, kako u dijelu arheoloških istraživanja, tako i u dijelu sprovođenja konzervatorskih mjera.

Bogdanović je istakao značaj tog lokaliteta, za čije istraživanje Ministarstvo kulture u kontinuitetu obezbjeđuje finansijska sredstva i podsjetio da je u proteklih nekoliko godina Ministarstvo utrošilo preko 400.000 eura na zaštitu kulturne baštine u Ulcinju.

"Sa našim partnerima iz Nacionalnog istraživačkog savjeta Italije (CNR), uradili smo geofizička istraživanja na dijelu lokaliteta Svač. Već naredne nedelje počinjemo završna arheološka istraživanja u dijelu Crkve Svete Marije i nastavljamo sprovođenje konzervatorskih mjera na otkrivenom dijelu Crkve ispod Bedema", kazao je Bogdanović.

Sagovornici su razgovarali o aktivnostima opštinskih institucija kulture i programima koje tokom godine realizuju.

"Kako je zaključeno na sastanku, potrebno je da institucije kulture budu aktivnije u kreiranju referentnih programskih sadržaja i produkciji programa kojima se afirmiše i popularizuje kreativni potencijal ovog kraja i njegovo nasljeđe, ali i da unaprijeđuju saradnju i razmjenu programa sa drugim institucijama kulture u Crnoj Gori, lokalnim i nacionalnim, kao i da podstiču rad amaterske scene koja u ovom gradu ima važnu ulogu", navodi se u saopštenju.

Razgovarano je i o nominaciji Starog grada Ulcinja na UNESCO listu, imajući u vidu činjenicu da se navedeno kulturno dobro trenutno nalazi na Tentativnoj listi, odnosno, popisu prirodnih i kulturnih dobara koji predstavljaju državne prioritete za nominovanje u narednom periodu.

"Kako su istakli sagovornici, naredni korak u kandidaturi biće izrada Plana upravljanja, kojim će se utvrditi strategija, ciljevi, aktivnosti i implementacione strukture za upravljanje kulturnim dobrom na efikasan i održiv način, sa ciljem očuvanja njegovih vrijednosti", saopšteno je iz Ministarstva kulture.

Tokom radne posjete Ulcinju, Bogdanović i Nrekić obišli su Citadelu u Starom gradu Ulcinj, na kojoj je završeno sprovođenje konzervatorskih mjera od strane Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније