Kulturna galaksija
29. 11. 2020. 06:32 >> 11:04 1
KNJIGA MIOMIRA MAROŠA
"Zapisana Crna Gora 2" za ljubitelje emisije TVCG
Novinar Nacionalnog javnog servisa Miomir Maroš ljubitelje njegove kultne emisije Zapis, koja se emituje na Prvom i Satelitskom programu TVCG, obradovao je drugom knjigom pod nazivom "Zapisana Crna Gora 2".
Knjiga je objavljena u izdanju JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore (CEKUM).
Reportaže televizijskih emisija u drugom nastavku knjige govore o specifičnosti življenja u gotovo svim krajevima Crne Gore, obuhvataju zapise o zanimljivim događajima i ličnostima i svojim sadržajem povezuju crnogorski prostor.
Kako ističe jedan od recezenata knjige dr Branko Banović, Maroš je “Crnu Goru obrađivao kao kompleksan totalitet, a poseban senzibillitet pokazivao je prema baštini manjinskih naroda. Time je njegov autorski serijal na lijep i dopadljiv način ukazivao na kulturni diverzitet Crne Gore“.
“Zapisi” su krenuli u januaru 2002. godine pričom o Cetinju pod snijegom. Moje reporterske sposobnosti uvidio je odmah po dolasku za urednika Drugog programa TVCG, doajen crnogorskog televizijskog novinarstva Milorad Đurković. Prepun ideja i neumoran u maštovitosti rekao mi je da odem na Cetinje i za četiri sata se vratim sa reportažom", priča autor.
Ideja za knjigu se pojavila kad je počeo “Zapis”.
"Na to me nagovorio veteran novinarstva Mihailo Kokan Miljanić, autor nadaleko poznatog i jedinog crnogorskog novinarskog priručnika 'Novinarske poduke i douke'. Tada su nastale neke od ovih reportaža, koje su, u stvari, televizijske – obrađene u vidu novinske reportaže. Ovo je nastavak prve knjige 'Zapisana Crna Gora' izašle 2019. godine", kaže Maroš.
U recenziji univerzitetskog profesora dr Draška Došljaka navodi se da reportaže Maroša predstavljaju novinarske medaljone i jezičke poslastice zahvaljujući, prevashodno, autorovom znalačkom odabiru krajeva i ljudi.
"Kontrasti Crne Gore (krajolika i mještana) vješto su predstavljeni u 'Zapisima' zato je ovo kultna emisija i zato 'Zapisana Crna Gora' predstavlja udžbenik sa kojim je lakše 'položiti' ispite iz života i mudrosti. Niđe bogatstva cijele Crne Gore nijesu stala kao u 'Zapisima'. Tu im najljepše i pripše. Tu ona traju – duhovna najviše", piše Došljak.
Dr Branko Banović, etnolog – antropolog, u recenziji piše da Maroš, već skoro dvije decenije, sa kamerama Javnog servisa kontinuitetu stiže u svaki kutak Crne Gore, čineći time da svijest o o različitim kulturnim izrazima i ukupnom kulturnom diverztetu dođe u svako domaćinstvo.
"Osim toga, snimljeni prilozi ostaju trajno svjedočanstvo o osobenostima narodnog života u Crnoj Gori na početku dvadeset prvog vijeka. Očuvanje nematerijalne kulturne baštine u životu zajednice od vitalnog je značaja za njenu dalju reprodukciju, jer ona ne može postojati mimo pojedinaca koji je praktikuju i zajednice koja je baštini", navodi Banović.
Komentari 1
ostavi komentar