Kulturna galaksija

31. 05. 2021. 11:27 >> 11:27

TIVAT 2021.

Poljakinja pobjednica takmičenja gitarista

Poljska gitaristkinja Bianka Szalaty pobjednica jubilarnog izdanja Međunarodnog takmičenja gitarista Tivat 2021, koje je održano sinoć.

Ona je osvojila ručno rađenu gitaru Andreasa Marvija, vrijednu 8.000 eura, koncert sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom u sezoni 2021/22, resital na Forumu gitare u Beču i niz koncerata u zemljama Evrope.

Drugo mjesto osvojio je George Dimitrov iz Bugarske. Njemu je pripala gitara Slavka Mrdalja vrijednosti 5.000 eura i poklon paket Muzičkog centra Crne Gore, dok je trećeplasirani - Misael Barraza-Diaz iz Meksika, osim poklon paketa osvojio i besplatno učešće na sljedećem MIGC-u i takmičenju u Transilvaniji.

Od ove godine uvedena je i specijalna nagrada za najboljeg crnogorskog gitaristu, koja će se dodjeljivati s ciljem dodatne podrške mladim talentima i poboljšanja uslove za njihov rad i razvoj.

Tu je nagradu na jubilarnom izdanju osvojila talentovana Anja Janičić, učenica Umjetničke škole za muziku i balet "Vasa Pavić" Podgorica (klasa profesora Nikole Pejovića).

"Kriterijum je bio najveći broj poena bez obzira na uzrast i kategoriju. U izrazito jakoj međunarodnoj konkurenciji, Anja je osvojila najveći broj bodova – 91.5 (nivo I nagrade) i ujedno zauzela i najbolji plasman među domaćim takmičarima, osvojivši besplatna gitaru koju dodjeljuje kompanija Euro-Unit Montenegro.
U omladinskoj kategoriji prvoplasirani su: Sonia Gallino, Poljska (I grupa); Samuel David Solomon, Bugarska (II); Nîchită Ginsca-Nistea, Rumunija (III), Adam Strzik, Poljska (IV), Bianca Maria Minervini, Italija (V) i Thodoris Theodoroudis, Grčka (VI)", saopštili su organizatori.