Na današnji dan, 24. jul

vremeplov_2011bDanas je 24. jul. U Crnoj Gori i vezano za Crnu Goru, na današnji dan se dogodilo, pored ostalog:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1757.Na Cetinju je Opštecrnogorski zbor donio odluku o odlasku hiljadu Crnogoraca u Rusiju, radi obrazovanja posebnog Husarskog puka.

 

 

postanske_marke_stare1893.Povodom 400-te godišnjice Obodske Štamparije, Crna Gora je izdala prigodnu poštansku markicu - prva prigodna markica u Evropi.  1873. godine u Beču su izrađene prve crnogorske poštanske marke, a naredne su uvedene u redovan saobraćaj. Od te, 1874. godine, u upotrebi su prvi poštanski žigovi u Crnoj Gori. Ova godina je značajna i po tome što je 2. oktobra Crna Gora pristupila Svjetskom poštanskom savezu. Prve dopisne karte u Crnoj Gori uvedene su 1887. godine, a prve koverte sa utisnutim poštanskim markama krenule su 1893. godine. Godina 1895. značajna je za Poštu Crne Gore iz dva razloga: 1. Zbog odluke glavne uprave pošta o organizovanju prve vozne pošte za prevoz pošte i putnika koja je realizovana 1902. godine i 2. Zbog puštanja u promet prve poštanske uputnice. Prvi poštanski sandučići uvedeni su 1897. godine, a razglednice 1898. god. Uprava pošta Crne Gore je prva u Evropi 1903. godine uvela automobilski prevoz pošte. To je bio i prvi automobil u Crnoj Gori. Prva žena u PTT službi Crne Gore počela je da radi 1914. godine.

 

 

 

 

 

tiho_vujovic1961. Na Cetinju je rođen slikar Tiho Vujović, koji je u 27.- godini upisao Likovnu akademiju i završio je kao najbolji student generacije. Prije toga studirao je građevinski fakultet i stigao do treće godine, a onda osnovao organizaciju Art-kok u okviru koje je imao pozorište, 4 muzička benda i plesne grupe. Medju osnivačima je i Radio Cetinja.
Pariski Luvr ga je uvrstio u svoju dokumentaciju. Predavao je u tom gradu na fakultetu za likovne kritičare i istoričare umjetnosti.

 

 

 

 

 

 


2003. Probijen tunel Sozina, na putu Podgorica-Bar, koji će naredne godine biti otvoren za saobraćaj. Tunel su istovremeno probili, sa sjeverne strane radnici ljubljanske kompanije Slovenija ceste, a sa južne nikšićki Rudnici boksita. Tunel Sozina najsloženiji je objekat na budućem putu od crnogorske granice sa Srbijom do Bara. Radnici Rudnika boksita počeli su probijanje tunela 15. juna 2001. godine i završili radove za 657 dana. Probijanje sa sjeverne strane, koje je izvela slovenačka kompanija Slovenija ceste završeno je za 603 dana, a radovi su počeli 13. avgusta 2001. godine. Ugovorena vrijednost radova na prvoj fazi izgradnje Sozine 19,93 miliona eura, izvedenih 17,3 miliona, a ušteđeno je 2,6 miliona eura.

 

 

 

2006. Savjet ministara Evropske unije odobrio novi mandat za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Crnom Gorom, saopšteno je u Briselu.  Savjet ministara je odobrio i preinačeni mandat za pregovore sa Srbijom. Mandati za pregovore o zaključenju Sporazuma sa članicama bivše državne zajednice morali su biti izmijenjeni poslije referenduma u Crnoj Gori i odluke o proglašenju nezavisnosti.

 

 

 

karin_jaani12006. Predsjednik Republike Crne Gore Filip Vujanović odobrio agreman za Karin Jaani, izvanrednu i opunomoćenu ambasadorku Republike Estonije u Republici Crnoj Gori, na nerezidentnoj osnovi. To je prvi odobreni agreman za nekog ambasadora u Crnoj Gori.

 

 

 

 

 

 

 

 

komovi

2008. Vrhovi Komova osvanuli pod sniježnim pokrivačem. Bilo je bijelo i sniježno sve dok se dan nije primakao podnevu. Julski snijeg se spustio i do katuna ispod Komova - na Ljuban i na Štavnu. Mještani nijesu zapamtili snijeg na Komovima u julu.

 

 

 

 

 

 

 

 

2010. Košarkaška reprezentacija Crne Gore odbranila je titulu prvaka Evrope u konkurenciji veterana. Crnogorski košarkaši savladali su, u Zagrebu, u finalnom meču 6. Evropskog prvenstva, ekipu CSKA iz Moskve 84:65 i drugi put uzastopno osvojili trofej u kategoriji igrača preko 35 godina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U svijetu se, pored ostalog, dogodilo:

 

 

 


marija_stjuart1567. Škotska kraljica Marija Stjuart primorana je da abdicira zbog antiprotestantske politike. Naredne godine pobjegla je u Englesku gdje je zatvorena, a nakon 18 godina tamnovanja optužena je za učestvovanje u izdaji i pogubljena.

 

 

 

1704. Britanske snage pod komandom admirala Džordža Ruka preuzele su Gibraltar od Španaca.

 

 

 

 

 

simon_bolivar1783. Rođen je južnoamerički revolucionar, vojskovođa i državnik Simon Bolivar. Oslobodio je najveći dio Južne Amerike od španske vlasti i bio prvi predsjednik Kolumbije i Gornjeg Perua, koji je po njemu nazvan Bolivija.

 

 

 

1802. Rođen je francuski pisac Aleksandar Dima Otac, koji se proslavio avanturističkim romanima sa sadržajem iz francuske istorije ("Tri musketara", "Grof od Monte Krista", "Kraljica Margo").

 

 

 

 

1823. Ukinuto ropstvo u Čileu.

 

 

 

1824. Rezultati prvog ispitivanja javnog mnjenja u svijetu objavljeni su u američkoj državi Delaver uoči predsjedničih izbora u SAD.

 

 

 

1883. Metju Veb, prvi čovjek koji je 1875. preplivao kanal Lamanš, utopio se prilikom pokušaja da prepliva rijeku iznad Nijagarinih vodopada.

 

 

 

stevan_sremac

1906. Umro je Stevan Sremac, najizrazitiji predstavnik srpske humorističke proze ("Ivkova slava", "Zona Zamfirova", "Pop Ćira i pop Spira").

 

 

 

 

 

 

 

 

machu-picchu1911. Američki istraživač Hiram Bingam otkrio Maču Pikču.

 

 

 

1923. U Lozani je potpisan mirovni ugovor između Turske i savezničkih sila kojim se Turska odrekla svih neturskih teritorija koje je izgubila u Prvom svjetskom ratu, ali je dobila Jedrene i istočnu Trakiju, čime su definitivno određene granice evropskog dijela turske države.

 

 

 

 

 

1946. SAD su izvele prvu podvodnu atomsku probu na koralskim ostrvima Bikini u zapadnom Pacifiku.

 

 

 

1967. Francuski predsjednik Šarl de Gol završio je svoj govor u Montrealu usklikom "Živio slobodni Kvebek", što je izazvalo oštar protest kanadskog premijera Lestera Pirsona. De Gol je bio primoran da skrati posjetu Kanadi.

 

 

 

1974. Konstantin Karamanlis je, poslije sedmogodišnje vladavine vojne hunte, obrazovao u Grčkoj prvu civilnu vladu i proglasio opštu amnestiju za sve političke zatvorenike.

 

 

 

1974. Umro je britanski fizičar Džejms Čedvik, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1935, koji je 1932. otkrio neutron, a kasnije (1943-45) radio na "Menhetn projektu" razvoja atomske bombe u Los Alamosu, SAD.

 

 

 

isak_basevic_singer1991. Umro je američki pisac, porijeklom poljski Jevrej, Isak Baševis Singer, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1978. Smatra se najznačajnijim modernim piscem na jidišu, mada se njegova djela pojavljuju isključivo u engleskom prevodu ("Rob", "Satana u Goraju", "Mađioničar iz Lublina").

 

 

 

2001. SR Jugoslavija je dobila šestu saveznu vladu s premijerom Dragišom Pešićem na čelu, funkcionerom Socijalističke narodne partije Crne Gore.

 

 

 

 

2003. Bosanski Srbin Darko Mrđa priznao je pred Tribunalom u Hagu krivicu za ubistvo oko 200 Muslimana i Hrvata na planini Vlašić u ljeto 1992, a Tužilaštvo je zauzvrat odustalo od optužbe za istrjebljenje i zločin protiv čovječnosti.

 

 

 

2008. Barel nafte prodavan po cijeni od 123 dolara, što je najniža cijena u posljednjih sedam nedjelja. Pad cijene uslovljen smanjenjem potrošnje u zemlji najvećem potrošaču, SAD.

 

 

 

 

Izdvajamo

Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Aleksandar Pejović ocijenio je, u razgovoru za Pobjedu, da će Crna Gora na kraju pregovora biti moderna evropska država s evropskim standardima koji se primjenjuju u svim oblastima. Mi ćemo proći kroz transformaciju, ali i Evropska unija će postati bogatija novom članicom i našim vrijednostima. U tome i jeste smisao svih integracijskih procesa u posljednjih šesdeset godina, rekao je Pejović.