P.R.

24. 05. 2017. 22:40   >>  25. 05. 2017. 00:10

OSVOJILI LIGU EVROPE

Mančester sigurno do Lige šampiona

Fudbaleri Mančester junajteda osvojili su Ligu Evropa, pošto su večeras u finalu pobijedili Ajaks sa 2:0.

Strijelci na stadionu Frends arena u Stokholmu bili su Pol Pogba u 18. i Henrih Mhitarjan u 48. minutu.

Junajted, koji je sezonu u Premijer ligi završio na šestom mjestu, trijumfom u Ligi Evropa stekao je pravo nastupa u Ligi šampiona sljedeće sezone.

Engleski klub je dominirao u finalu i zasluženo osvojio trofej, pošto rival iz Holandije tokom utakmice nije imao nijednu izglednu šansu.

Utakmica je počela minutom ćutanja u čast žrtvama terorističkog napada u Mančesteru.

Štoper Ajaksa Matijs De Liht postao je najmlađi fudbaler koji je igrao finale nekog evropskog takmičenja, pošto je u Stokholmu nastupio sa 17 godina i 285 dana.

Tok meča:

90+2' Kraj! Junajtedu titula i plasman u Ligu šampiona.

84' Promjene u Junajtedu. Marsijal ulazi umjesto Rašforda.

80' Tempo igre je opao zbog brojnih promjena i sitnih prekršaja.

65' Felaini je super reagovao glavom nakon ubačene lopte Pogbe, ali Onana je bio na mjestu.

64' Još jedan žuti karton. Junes ga je dobio zbog povlačenja Valensije.

62' Prva izmjena na utakmici. Neres ulazi umjesto Dolberga.

58' I Veltman požutio.

52' Felaini dobio žuti karton zbog prekršaja sa leđa.

48' GOOL! Junajted dolazi do 2:0 preko Mhitarjana, koji se sjajno snašao u petercu, nakon što mu je Smoling spustio loptu poslije kornera kojeg je izveo Blind.

46' Počelo drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

38' Ajaks u posljednjih 10 minuta sve lakše dolaze do šesnaesterca Junajteda. Međutim, pravih šansi i dalje nema.

31' Prvi žuti karton zaradio je Mhitarjan zbog preoštrog starta na Veltmana.

18' GOOL! Junajted je poveo 1:0, preko Pogbe. Francuz je uz dosta sreće pogodio sa nekih 20 metara lijevom nogom. Lopta je pogodila Ajaksovog štopera Sančeza i odbila se i prevarila Onanu.

15' Prva prava prilika za Ajaks. Traorea je šutnuo iskosa sa lijeve strane. Međutim, uz probleme brani Romero.

10' Felaini je zakasni na oštaru loptu Mate.

6' Junajted je konkretniji na startu utakmice. Igra se uglavnom na polovni Holanđana.

1' Nakon malog nesporazuma između odbrane i golmana Ajaksa pucao je Pogba sa 20-ak metara, ali lopta je otišla pored desne stative.

1' Počela je borba za titulu. Pobjednik dobija 6,5 miliona eura od UEFA-e, ali i nešto još vrijednije i važnije - automatski plasman u Ligu šampiona iduće sezone.

Uoči utakmice održan je minut ćutanja za žrtve terorističkog napada koji se dogodio u ponedjeljak u Mančesteru.

Ajaks: Onana– Redevald, De Lit, Sančes, Veltman – Ziječ, Šene, Klasen – Dolberg, Junes, Traore

Mančester Junajted: Romero – Darmjan, Blind, Smoling, Valensija – Erera – Mhitarjan, Pogba, Felaini, Mata – Rašford

Pravdu će u dijeliti Slovenci. Glavni sudija je Damir Skomina, pomoćnici su mu Jure Praprotnik i Robert Vukan, a dodatni pomoćni su Matej Jug i Slavko Vinčić. Četvrti sudija je Italijan Đanluka Roki.

Junajted će u slučaju pobjede obezbijediti učešće u Ligi šampiona naredne sezone. Ajaks je već obezbijedio kvalifikacije kroz holandsku ligu.

Obje ekipe su zajedno sedam puta bili šampioni Evrope.

Klub sa Old Traforda će kompletirati sve evropske trofeje ukoliko pobijedi i osvojiće prvu evropsku titulu od Lige šampiona 2008.

Sa druge strane, velikan iz Amsterdama je već osvajao ovo takmičenje pod imenom Kup UEFA 1992.

Dva tima su posljednji okršaj imali 2012., upravo u Ligi Evrope, a oba tima su tada slavila pobjede na gostovanjima.

Ajaks je do finala stigao osvojivši Grupi C ispred Selte, Standarda i Panatinaikosa sa učinkom 4-2-0, te eliminisavši Legiju, Kopenhagen, Šalke i Olimpik Lion u nokaut fazi.

S druge strane, Junajted bio drugi u Grupi A iza Fenerbahčea, a ispred Fejenorda i Zorje sa skorom 4-0-2, a potom bolji od Sent Etjena, Rostova, Anderlehta i Selte Vigo u plej-ofu.