02. 12. 2018. 20:53   >>  21:54 26

VELIKA POBJEDA

Crna Gora srušila Tursku, hita ka Mundobasketu

Crnogorski košarkaši pobijedili su Tursku u "Morači" 71:66, u meču 10. kola kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo.

Crna Gora je napravila još jedan veliki korak ka Svjetskom prvenstvu, sada ima skor 6-4 kao i Letonija na trećem mjestu.

U februaru, Crna Gora gostuje Ukrajini, a dočekuje Letoniju u posljednjem kolu.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena, Turska se sredinom treće četvrtine u dva navarta odlijepila na plus osam (51:43 i 53:45). I kada se činilo da će Vilbekin i društvo slomiti otpor “crvenih“, uslijedio je fenomenalan odgovor naše selekcije. Razigrali su se Ivanović i Dubljević, koji su kombinovano postigli tri trojke u tom periodu, pa je Crna Gora na kraju treće dionice imala tri  poena prednosti 58:55.

Gdje su stali u završnici treće, izabranici Zvezdana Mitrovića su nastavili na startu posljednje dionice. Ivanović je dao koš i dodatno, a Dubljević trojku za plus devet 64:55.

Nedugo zatim nakon poena Čarapića bila je takođe plus devet 68:59, da bi tada Crna Gora stala u napadu. Turska je trojkom Vilbekina prišla na 69:66, a potom je Šehoviću dosuđen nesportski faul.

Međutim, Erden je promašio oba bacanja, a nakon toga je Dubljević stupio na scenu. Prvo je ukrao loptu, a potom pogodio za 71:66 i stavio tačku na pobjedu.

Crnogorsku selekciju do velikog trijumfa vodili su Nikola Ivanović sa 21 i Bojan Dubljević sa 17 poena.

Dvocifreni su još bili Blagota Sekulić sa 13 i Ognjen Čarapić sa 11 poena.

U turskoj selekciji po 14 poena ubacili su Semih Erden i Doguš Balbaj, a jedan manje Skor Vilbekin.

Pobjede u ovom kolu, u I grupi, ostvarili su košarkaši Španije i Letonije.

Španija je pred svojim navijačima savladala Ukrajinu 72:68 i upisala osmi trijumf. Letonija je do šestog trijumfa došla na gostovanju Sloveniji 82:77.

4. četvrtina

Ivanović je pogodio pod faulom. Dao je i dodatno 61:55. Trojka Sekulića , plus devet 64:55! Dubljević je pokupio promašaj Sekulića, 66:57, 6.07 do kraja meča. Erden je dao dva bacanja 66:59, 4.08 do kraja. Uzvraća Čarapić 68:59.

Vilbekin je fauliran pri šutu za tri poena, dao je sva tri bacanja 68:62, 2.55 do kraja. Balbaj polovičan sa linije bacanja, takođe i  Dubljević na drugoj strani 69:63, minut i po do kraja. Trojka Vilbekina za minus tri 69:66.

Nesportski faul je dosuđen Šehoviću. Erden je promašio oba bacanja, 48 sekudni do kraja. Dubljević je ukrao loptu, a potom poentirao za konačnih 71:66, velika pobjeda!

3. četvrtina

Gečin na isteku napada 40:37. Trojka Ivanovića, novo izjednačenje 40:40. Nastavlja se rezultatska klackalica, poen prednosti za Tursku 44:43. Erden za plus tri 46:43, tri i po minuta igre. Durmaz je pogodio za tri i to od table, 49:43. Balbaj, serija Turske 9:0, sredina treće četvrtine 51:43.

Dubljević prekida seriju gostiju 51:45. Vilbekin za plus osam, ali sjajan odgovor naše selekcije. Trojke Ivanovića i Dubljevića za minus dva 53:51, 2.55 do kraja treće dionice. Nova trojka Dubljevića, vodimo 54:53! Ivanović je dao dva bacanja 56:53, Erden prekida seriju "crvenih" 56:55.

Đurišić za dva 58:55, Turska potom nije iskoristila napad, kraj treće dionice.

2. četvrtina

Nidam trojkom otvara i drugu četvrtinu. Na drugoj strani precizan je Vilbekin za dva 19:16. Sekulić sa poludistance, pa Čarapić nakon kontranapada, vode "crveni" 20:19. Igra se koš za koš, gosti imaju minimalnu prednost 23:22, sredina druge četvrtine.

Sanli je pogodio pod faulom. Ubacio je dodatno 26:24. Ivanović je realizovao dva penala za izjednačenje 26:26, tri i po minuta do odmora. Stiže trojka Balbaja 29:26. Serija 4:0 za vođstvo Crne Gore 30:29, uzvraća Birsen trojkom 32:30. Trojka Čarapića, opet vodimo 35:34.

Istom mjerom uzvraća Vilbekin, rezultatska klackalica 37:35. Turska na poluvrijeme odlazi sa plus jedan 38:37.

1. četvrtina

Trojka Nidama iz teške pozicije. Savaš nakon prodora postiže prve poene za goste. Birksen flouterom donosi vođstvo Turskoj 4:3. Serija gostiju 6:0 - 6:3.

Igra se koš za koš, Turska vodi 10:7, šest minuta igre. Zakucava Erden za plus šest 13:7, 2.37 do kraja prve četvrtine. Flouter Ivanovića, prepolovili smo prednost rivala 13:10. Uzvraća Erden 15:10. Trojka Ivanovića za minus dva 15:13. Kraj prve dionice, Turska vodi 17:13.