04. 04. 2019. 21:48 >> 22:03
6

EVROLIGA

Ubjedljiv poraz Budućnosti, Kalatesova noć za pamćenje

Košarkaši Budućnost Volija poraženi su od Panatinaikosa u Atini 87:67, u utakmici posljednjeg, 30. kola Evrolige.

Regionalni šampion upisao je deseti uzastopni, ukupno 24. poraz ove sezone.

Upisao je i šest pobjeda.

Meč će se pamtiti po tome što je plejmejker "zelenih" Nik Kalates postao drugi igrač u istoriji Evrolige sa tripl-dabl učinkom. On je ubacio 11 poena, a imao je i 11 skokova, te 17 asistencija.

Prije njega, trip-dabl ostvario je samo Nikola Vujčić u dresu Makabija  i to u dva navrata. Prvo u sezoni 2005/06 protiv Prokoma  (11 poena, 12 skokova, 11 asistencija), potom i sezonu kasnije protiv Olimpije (27 poena, 10 skokova, 10 asistencija).

U redovima Panatinaikosa , koji je upisao 16. trijumf, istakli su se još Džejms Gist sa 23 i Dišuan Tomas sa 17 koševa.

U podgoričkom timu najbolji je Goga Bitadze sa 16, dok je Noris Kol dodao 14 poena.

"Plavi" u nedjelju igraju mnogo značajniju utakmicu, majstoricu polufinala plej-ofa ABA lige protiv Cedevite u Zagrebu.

Tok meča:

4. četvrtina

Po koš na obje strane na startu 68:58. Kalates za plus 12 72:60. Trojka Bela za minus devet 72:63, sedam minuta do kraja. Kol sa poludistance, uzvraća Gist zakucavanjem nakon kontranapada 78:65, četiri minuta do kraja.

Stala je Budućnost u napadu, kažnjava to PAO. Trojku je pogodio Kilpatrik, dva minuta do kraja 83:65. Domaćin je rutinski priveo meč kraju do konačnih 87:67.

3. četvrtina

Trojka Džeksona na startu 49:39. Na drugoj strai pogađa Papajanis 51:39. Trojka Tomasa, domaćin opet ima 13 poean viška 54:41. Zakucava Papajanis 56:41, 6.52 do kraja treće četvrtine. Dvije vezane trojke Gordića 58:47. Pogađa i Barović za minus devet 58:49.

Seriju Budućnosti prekida Gist 60:47. Trojka Erla Klarka 64:56, minut i po do kraja dionice. Pappateru nakon ofanzivnog skoka 66:56, zto je rezultat nakon 30 minuta igre.

2. četvrtina

Trojka Nikolića za izjednačenje 24:24. Kalates nakon prodora 29:26, tri minuta igre. Uzvraća Kol takođe nakon prodora 29:28. Razigrao se Kol, još četiri poena u nizu za vođstvo 32:30. Vujukas vraća stvari u egal 32:32, 5.22 do odmora. PAO je stigao do plus osam nakon četiri vezana poena Gista 42:34.

Trojka Tomasa za dvicifrenu prednost 45:34, 1.13 do odmora. Opet Tomas, potom Gordić nakon prodora. Zakucava Gist u posljednjim sekundama prvog dijela za 49:36.

1. četvrtina

Prve poena na meču postiže domaćin preko Papajanisa. Kilpatrik, ali uzvraća Bitadze 4:2. Serija Budućnosti 7:0, pet poena Bitadzea 7:4. Kalates, pa Papajanis za preokret 10:8, četiri minuta igre.

Trojka Erla Klarka, rezultatska klackalica 11:10. Kalates pogađa trojku 13:13. Serija "zelenih" 6:0 (trojke Lengforda i Gista) za plus osam 23:15. Reagovali su "plavi", četiri poena Nikolića za minus dva 23:21, 56 sekundi do kraja dionice. Do kraja četvrtine nije bilo koševa...