30. 06. 2019. 16:15 >> 08:03
10

EP

Podvig "crvenih", velika pobjeda za osminu finala

Crnogorske košarkašice savladale su Češku 57:70 (11:20; 13:19; 14:12; 19:19), u utakmici posljednjeg, trećeg kola B grupe Evropskog prvenstva i plasirale se u osminu finala. "Crvene" su ostvarile pobjedu od 13 poena razlike, što je dovoljno za mjesto u nokaut fazi, i ne zavise od ishoda meča između Francuske i Švedske.

Najbolji meč na prvenstvu odigrale su naše cure kada je bilo najvažnije.

Nakon dva ubjedljiva poraza na startu ponavljale su da mogu do čuda protiv Češke i to su potvrdile na parketu.

Cijeli meč bile su u prednosti i na kraju su u triler završnici nagradile sebe za ogroman napor!

Praktično svih 40 minuta Crnogorke su bile tu oko željenih 12 poena prednosti, ali je Češka na nešto preko minut prije kraja prišla na minus 7 - 64:57.

Nije to poremetilo naše koje su bile na jasnoj misiji da stignu do veliek pobjede.

Do kraja nijesu primile ni poen, odigrale su strašnu odbranu, a Glori Džonson i Božica Mujović su pogocima trasirale put do idealnih 13 poena na kraju.

Džonson je odigrala spektakularan meč ubacila je 27 poena uz 14 skokova i četiri ukradene lopte.

Milica Jovanović dodala je 19 poena uz 14 skokova, Božica Mujović je uz 19 poena imala i devet asistencija, a sve djevojke su kao što su i najavile pružile maksimum kako bi pokazale da mogu i na Eurobasketu da pobjeđuju.

TOK MEČA:

4. četvrtina:

Na startu posljednje dionice Čehinje smanjuju zaostatk na 9 razlike, ali Mujović vraća dvocifrenu prednost - 44:55.

Mali pad u igri "crvenih" i prednost se istopila na 6 poena - 48:55.

Glori Džonson ohladila je Čehinje trojkom i ponovo imamo dvocifrenu prednost -  49:60.

Ipak, naše griješe u napadu na 1.40 minuta do kraja Crna Gora vodi 64:57.

U uzbudljivom finišu Mujović postiže koš nakon solo prodora i donosi plu 11 - 68:57, na manje od minut do kraja meča.

3. četvrtina:

Po koš na obje strane na startu drugog poluvremena, a "crvene" nastavljaju odlično da igraju u odbrani.

Jovanović novom trojkom donosi plus 15 - 30:45, na polovini trećeg dijela igre. Međutim, Hejdova uzvraća takođe pogotkom za tri poena.

Došle su Čehinje na minus 10, ali Jovanović pogotkom za tri poena, vraća na plus 13.

treća dionica pripala je Češkoj (14:12), ali naša selekcija ima potrebnih 13 poena prednosti - 38:51.

2. četvrtina:

Elhotova je vezala 5 poena za Češku na startu drugog dijela igre, ali uzvratile su Vučetić, Jovanović i Mujović i ponovom imamo dvocifrenu prednost - 16:27.

Ponovo Elhotova pogađa, ali i Džonson na drugoj strani.

Razigrale su se Čehinje i trojkom Hejdove smanjine na 5 poena razlike - 24:29, na četiri minuta do kraja poluvremena.

Jovanović potom postiže dvije uzastopne trojke u pravom trenutku i vraća naš tim na plus 11.

I ovaj dio igre "crvene" su riješile u svoju korist (19:13) i na pauzu idu sa sjajnih 15 poena razlike - 24:39.

1. četvrtina:

"Crvene" su dobro otvorile utakmicu, dva dobra napada i potom trojka Glori džonson za 7:0. Jovanović je nastavila sjajjnu seriju dva puta pogađa za 11:0.

Čehinje prve poene postižu na isteku trećeg minuta, Hejdova je pogodila za tri poena, da bi Bartakova bila sigurna sa penala - 5:11. Mini seriju Češke prekida Džonson i ponovo imamo plus 11 na polovini četvrtine - 5:16.

Dobar prodor Božice Mujović i Crna Gopra ima potrebnih 13 poena prednosti.

U finišu četvrtine mini serija Češke od 6:0, ali prekida je Mujović - 11:20.

Crnogorske košarkašice u prva dva kola upisale su poraze od Švedske (67:51) i Francuske (88:53) i jedine su bez pobjede u grupi.

Za plasman u narednu rundu takmičenja neophodna im je pobjeda od najmanje 12 poena u posljednjem kolu.

Češka ima polovičan učinak, poraz od Francuske i pobjedu protiv Švedske.