Mina [ Objavio: O.Z. ]

EVROPSKO PRVENSTVO 03. 02. 2018. 16:21   >>  19:59 0

EVROPSKO PRVENSTVO

Boškoviću srebrna medalja

Crnogorski karatista Bojan Bošković osvojio je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore u Sočiju.

Junior Omladinca u finalnom meču kategorije do 68 kilograma poražen je od Francuza Kiliana Siza.

Novog prvaka Evrope odlučilo je pravilo da kod neriješenog rezultata pobjednik bude takmičar koji je prvi osvojio poen (1:1).

To je prva medalja crnogorskih karatista na šampionatu u Sočiju.

Boškoviću je to druga medalja na velikim šampionatima, nakon što je prošle godine na Svjetskom prvenstvu na Tenerifama bio zlatni u kadetskoj konkurenciji.

Kao junior ima zlato i sa prvenstva Balkana u Herceg Novom.

Bošković je na putu do finala eliminisao Kosovara Benjamina Bajramija (1:0), Italijana Rozarija Rođerija (0:0), Čeha Jana Matejku (2:0), Belgijanca Kventina Mahudena (5:3) i u polufinalu Jovana Ćirića iz Srbije (1:0).

"Zadovoljan sam kako sam odradio šampionat. Imao sam šest mečeva i svaki je bio izuzetno težak. Šampionat u Sočiju bilo je moje prvo veliko takmičenje u juniorskoj konkurenciji i medalja iz tog razloga dobija na težini. Medalja će mi donijeti nove bodove na WKF rang listi. Veliko hvala mojoj porodici, Karate klubu Omladinac i treneru Žarku Rakoviću i selektoru Slobodanu Vlahoviću", kazao je Bošković.

Francuski borac je bio zlatni i na prošlogodišnjem prvenstvu Evrope u Sofiji, dok je na Tenerifama osvojio bronzanu medalju.

Ima i zlato u kadetskoj konkurenciji na Evropskom prvenstvu na Kipru 2016. godine.

Trener Omladinca, Žarko Raković kazao je Bošković nezasluženo izgubio finale, navodeći da je prema njegovom mišljenju bio mnogo bolji i aktivniji.

“Francuzu je dosuđen prvi poen u akciji, koja je po mom i mišljenju publike bila Boškovićeva. Sustigao je poen razliku, ali nije bilo dovoljno vremena. Bio je to njegov prvi nastup u juniorima i imao je izrazito teške protivnike. U drugom kolu eliminisao je vicešampiona svijeta, a u finalu protivnik mu je bio zvanični prvak Evrope. Žao mi je zbog načina na koji je izgubio, zaslužio je zlato i za mene je on prvak”, kazao je Raković.

Od ostalih crnogorskih karatista, Balša Miličković je u kategoriji do 61 kilogram na startu poražen od Finca Miska Salonena 2:1, dok je Ilija Radonjić (do 76) zaustavljen u četvrtom kolu.

Radonjić je bio slobodan u prvom kolu, u drugom je savladao Letonca Igora Lesnikova 1:0, a u trećem Andriju Marića iz Srbije 6:2.

U meču za polufinale izgubio je od Francuza Reibaka Abdeselema 2:0, koji nije uspio da se domogne finala, čime je Radonjiću zatvorio vrata repesaža.

U kategoriji do 59 kilograma Andrea Dragojević poražena je u prvom kolu od Engleskinje Šarlot Hup 8:0, koja je plasmanom u finale povukla u repesaž, gdje je izgubila od Marte Osipove iz Estonije 3:1.

Selektor Slobodan Vlahović kazao je da je osvajanjem srebrne medalje ispunjen zacrtani plan uoči šampionata.

On je naglasio da je Bošković bio dominantan u svim borbama i da je iz meča u meč bio sve bolji.

“U finalnom meču odlučile su sitnice. Da su sudije bile realnije sigurno bi pobijedio i u finalu. Ostavio je odličan utisak i nastavio kontinuitet dobrih rezultata. Treba napomenuti da mu je u Sočiju bio prvi nastup u juniorskoj konkurenciji na međunarodnoj sceni”, kazao je Vlahović.

On je pohvalio i nastup Radonjića, navodeći da je uz malo sportske sreće i on mogao do medalje.

“Odličan je bio i Radonjić, poražen je u četvrtfinalu. Malo sportske sreće falilo mu je da uđe u borbu za medalje”,kazao je Vlahović.

U repesažu juče su eliminisani i kadeti Janko Dževerdanović (do 52) i Vasilije Mićunović (do 70) u borbama i Filip Bakić u katama.

Sjutra, posljednjeg dana šampionata, na tatami će mlađi seniori u borbama. Od crnogorskih takmičara nastupiće Nenad Dulović (do 61), Mario Hodžić (do 68), Nikola Malović (do 75), Vuk Popović (do 84), Luka Ivanović (preko 84), Ksenija Rajović (do 61) i Vasilisa Bujić (do 68).

Šampionat u Sočiju okupio je 956 takmičara iz 35 država Evrope.