Ostali sportovi

ATLETIKA (SP MOSKVA) 17. 08. 2013. 19:27   >>  19:27 0

ATLETIKA (SP MOSKVA)

Bolt najbolji i na 200, Kiprotiču maraton

Usen Bolt, najbrži čovek na svijetu, bez problema je odbranio zlato na 200 metara na Svetskom prvenstvu u Moskvi, dok je Olimpijski šampion u maratonu, Stefan Kiprotič, opravdao je ulogu favorita u toj disciplini i osvojio zlatnu medalju.

Jamajčanin je trku završio u vremenu 19.66 sekundi. Drugi je bio njegon sunarodnik Vejra (19.79),a treći  Mičel (20.04) iz Sjedinjenih Američkih Država. Bolt je sjajno startovao, bilo je jasno da će bez mnogo problema ostaviti konkurenciju iza sebe.

Takav start mu je omogućio da uspori u finišu i lagano prođe kriz cilj za novu zlatnu medalju.

“Slavio je već nakon 100 metara. Na startu je stekao lijepu prednost, ali mu je na kraju malo ponestalo snage“,  rekao je posle trke legendarni Majkl Džonson.

Ranije danas, Kiprotič je nakon olimijskog dodao i svjetsko zlato u maratonu – atletičar iz Ugande je stazu od 42,195 kilometra pretrčao za dva sata, devet minuta i 51 sekundu.

Iza njega su završila čak trojica maratonaca iz Etiopije. Drugo mjesto je osvojio Lelisa Desisa, dok je treći bio Tadese Tola, a zanimljivo je da su prvih petorica takmičara stigli na cilj u razmaku od samo jedan minut.

Dvostruka olimpijska prvakinja na 5000 metara, Meseret Defar bila je po drugi put najbolja u ovoj disciplini na Svjetskom prvenstvu. Mersi Čerono iz Kenije je bila druga i Almaz Ajana je uzela bronzanu medalju.

Ruska štafeta 4 x 400 metara iznenadila je sve i stigla do zlata - Julija Gušina, Tatjana Firova, Ksenija Rizova i Antonina Krivošapka bile su brže od braniteljki titule, reprezentacije SAD. Treće su bile takmičarke iz Velike Britanije.

Olimpijska šampionka na 100 metara sa preponama, Seli Pirson nije odbranila titulu -  brža od nje bila je Brijana Rolins iz SAD koja je trku završila u vremenu od 12,44 sekunde. Pirsonova je bila druga sa rezultatom 12,55, dok je bronzana medalja pripala Britanki Tifani Porter.

Vičeslav Veseli osvojio je zlatnu medalju u bacanju koplja. Čeh je bacio hitac od 87,17 metara još u prvoj seriji finala, što je bilo dovoljno za najsjajnije odličje.

Tero Pitkamaki, osvojio je srebro sa 10 centimetara slabijim hicem. Ruski reprezentativac Dmitrij Tarabin došao je do bronze sa rezultatom od 86,23 metra.

Ruska atletičarka Svetlana Školina bila je najbolja u skoku u vis. Ona je do najsjajnijeg odličja došla zahvaljujući skoku od 203 centimetra.

Srebro je pripalo Amerikanki Bridžita Beret (200 cm), dok su se na najmanjem stepeniku postolja našle dvije takmičarke -  Ruskinja, Ana Čičerova, i Rut Beitija iz Španije, pošto su obje preskočile 197 centimetara.