Vaterpolo

13. 09. 2013. 18:20   >>  21:30 4

EP - MALTA

Juniori srušili Italiju i otišli u finale

Juniorska reprezentacija Crne Gore nadigrala je Italiju 6:5 (0:1, 3:0, 2:3, 1:1) i u nedjelju će se sastati sa Srbijom u finalu prvenstva Evrope na Malti. Crnogorska reprezentacija ostala je jedina je ekipa na šampionatu Evrope bez poraza, i pokušaće da produži niz nepobjedivosti u svom prvom finalu na šampionatima kontinenta.

Nijesu naši reprezentativci dozvolili agresivnim Italijanima da, kao u prethodnim mečevima na Malti furioznim startom nepovratno oduvaju protivnika. Istina, Azuri su poveli, Crna Gora bila bez pogotka do sredine druge četvrtine, ali u ovom polufinalu odlučila je crnogorska odbrana, posebno sa igračem manje.

Đurčić je “otvorio” Italijane, Mačič donio prvo vođstvo, a na tri minuta do poluvremena najbolji igrač Italije Di Soma, pogodio je samo prečku iz peterca. Đurđić je pet sekundi prije kraja druge četvrtine, i trećim našim pogotkom “sa igračem više”, ovjerio vođstvo nade u pobjedu.

Međutim, Italija koja ima dvojicu igrača iz mlade selekcije, ovogodišnjeg  svjetskog prvaka (Di Soma, i Alezijeani), za dva minuta u nastavku meča izjednačila je rezultat. Štaviše, imali su Italijani i dva napada (kontra “1 na 0”, i “stativu” sa igračem više), za potpuni preokret. Sreća je u tim trenucima stigla kao nagrada dječacima Mirka Vičevića. Marko Konatar je iskoristio peterac za 4:3, Di Soma izjednačio, a Marko postigao još jedan gol za 5:4 na kraju treće četvrtine.

Đurđić nas je drugi put na utakmici doveo do +2 (6:4, 7,08 do kraja utakmice), Alezijani smanjio tu prednost (6:5, 3,17 do kraja meča), i onda period odluke. Sudije su pomagale Italijanima (tri isključenja „u povratku“ naših igrača) tokom završnice, ali Crna Gora je danas bila bolja!

"Presudila je naša odbrana sa igračem manje. Činjenica je da su momci danas dali sve od sebe, i mislim da su jako puno naučili, što je vrlo bitno za njih i njihov sportski razvoj. Izdržali su veliki pritisak italijanske ekipe, veliki broj isključenja. Nijesu podlegli svemu tome, borili su se, i to je bio jedini put da protiv tradicionalno neugodnih Italijana dođu do pobjede“ , komentar je pomoćnog trenera Nenada Vukanića.

"Mnogo, mnogo težak meč, možda smo psihički bili jači. Ostaje da u finalu dokažemo da smo najbolji na turniru“,  istakao je centar Janko Krivokapić.

Srbija je u drugom polufinalu savladala Mađarsku 12:10. Finale je u nedjelju od 18 i 30.

Crna Gora-Italija 6:5 (0:1, 3:0, 2:3, 1:1)

Gzira, Bazen nacionalnog plivačkog kompleksa, gledalaca 200, sudije Akladiotis (Grčka), i Krapivin (Rusija). peterci: Italija 1(0), Crna Gora 1(1) igrač više: Crna Gora 9-4, Španija 13-2.

Crna Gora: Miloš Konatar (9 odbrana), Marko Konatar 2, Đurđić 3, Ćetković , Popadić, Pješivac , Ukropina , Krivokapić, Kriještorac , Adžić , Mačić 1, Mitrović, Kolesko.

Italija: Viola, Kalvauna, Gandini 1, Roki, Di Soma 1, Ćećere, Di Roko 1, Kampopiano 1, Alezijani 1, Manco, Boreli, Ambrozini.