Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.M.Lj.

23. 03. 2017. 10:47 >> 10:22
1

CGO APELUJE

Rasvijetliti sudbine nestalih

Tri oslobađajuće i svega tri osuđujuće presude za slučajeve ratnih zločina su bilans dosadašnjeg rada crnogorskih pravosudnih institucija, saopštili su iz Centra za građansko obrazovanje. Njih zabrinjava i što do sada niti u jednom zatvorenom predmetu nijesu utvrđeni nalagodavci, niti je bilo ko po komandnoj liniji odgovarao.

 

CGO, apeluje nadležnima da preuzmu sve što je u njihovoj moći da rasvijetle sudbinu nestalih i procesuiraju odgovorne za teška kršenja ljudskih prava i stradanje nedužnog stanovništva tokom postjugoslovenskih ratova 90-tih.

Povodom 24. marta - Međunarodnog dana prava na istinu o teškim kršenjima ljudskih prava i dostojanstva žrtava, CGO traži da se obezbijedi porodicama stradalih I nestalih pravo na istinu.

“Prema poslednjim podacima, nakon više od 20 godina od ratnih dešavanja u regionu, više od 9, 000 ljudi se i dalje vodi kao nestalo, od čega čak 62 osobe u Crnoj Gori. Stoga, prioritet svih država regiona, pa i Crne Gore, bi trebala biti potraga za lokacijama sa tijelima žrtava i ekshumacija”, navodi se u saopštenju.

To, prema njihovim riječima, zahtjeva blisku saradnju nadležnih institucija sa različitim akterima, uključujući porodice žrtava i nevladine organizacije.

“Podsjećamo da je nedavno, Komesar Savjeta Evrope za ljudska prava podržao osnivanje REKOM-a i sugerisao da države treba da podrže uspostavljanje efikasnih i nezavisnih nacionalnih ili regionalnih tijela za utvrđivanje istine, a da države nasljednice bivše Jugoslavije treba da preuzmu vlasništvo nad Inicijativom za REKOM”, navodi iz CGO.

Inicijativa za REKOM traži da integralni dio regionalne saradnje bude objelodanjivanje lokacija masovnih grobnica, ekshumacije, identifikacije i predavanje posmrtnih ostataka porodicama žrtava, kako bi se na taj način, makar minimalno, uvažio dignitet žrtava.

“Kada je riječ o kažnjivosti ratnih zločina, podaci su opominjući u cijelom regionu, uključujući i Crnu Goru. Preciznije, tri oslobađajuće i svega tri osuđujuće presude za slučajeve ratnih zločina su bilans dosadašnjeg rada crnogorskih pravosudnih institucija. Zabrinjava i što do sada niti u jednom zatvorenom predmetu nijesu utvrđeni nalagodavci, niti je bilo ko po komandnoj liniji odgovarao. To zahtijeva obavezno preispitivanje svih tih slučajeva, jer bez adekvatnih sudskih postupaka nema pune istine o ratnoj prošlosti, a što značajno ograničava i proces pomirenja naroda”, navodi se u saopštenju.

 CGO ponovo ukazuje i na važnost da se primarno kroz formalni obrazovni sistem, ali i kroz druge alternativne obrazovne programe, stvori mogućnost da se budućim generacijama prenesu činjenice o svim zločinima iz prošlosti, kao bi se prestalo sa manipulacijom istih.

“Pored nezadovoljavajućih rezultata u procesuiranju, otkrivanju i kažnjavanju ratnih zločina, obrazovanje može biti važan mehanizam za utvrđivanje činjenica o svim zločinima i teškim kršenjima ljudskih prava, kako bi se preventivno djelovalo”, navodi se u saopštenju.

 Međunarodni dan prava na istinu o teškim kršenjima ljudskih prava i dostojanstva žrtava ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija kao dan sjećanja na Arhiepiskopa Oskara Arnulfa Romera, velikog borca za ljudska prava, koji je ubijen 24. marta 1980, zbog oštrih osuda kršenja ljudskih prava najugroženijih populacija, braneći principe zaštite prava na život, promovisanje ljudskog dostojanstva i žestokog protivljenja svim oblicima nasilja. Svrha obilježavanja ovog dana je da se ukaže na poštovanje i sjećanje na žrtve teških i sistemskih kršenja ljudskih prava i promoviše značaj prava na istinu i pravdu.

 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније