Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavio P.R. [ Mina ]

11. 11. 2017. 13:17 >> 12:46

PODACI MONSTATA

Internet ima 70,6% domaćinstava

U Crnoj Gori, prema anketi Monstata, pristup internetu kod kuće ima 70,6 odsto domaćinstava, što je 0,8 odsto više u odnosu na prošlu godinu.

U domaćinstvima se pristup internetu uglavnom ostvaruje putem personalnog i prenosivog računara.

U istraživanju o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) u Crnoj Gori u ovoj godini, koje se odnosi na domaćinstva, navodi se da internetu putem personalnog računara pristupa 56,4 odsto anketiranih, a putem prenosivog, odnosno laptopa, netbooka i tableta 64 odsto.

“Pored navedenih uređaja za pristup internetu se koriste i drugi mobilni uređaji, TV povezan na internet, odnosno Smart TV i igračke konzole odnosno play station”, navodi se u saopštenju Monstata.

U istraživanju je učestvovalo 1,2 hiljade domaćinstava, a obuhvatalo je domaćinstva sa najmanje jednim članom koji ima između 16 i 74 godina.

Mobilni uređaji kao platforme preko kojih se pristupa internetu, bilježe konstantan i značajan rast, pri čemu je zabilježen rast od 13,7 odsto u odnosu na prošlu godinu.

“U vezi sa načinom pristupanja internetu, odnosno tipovima internet konekcije, najviše domaćinstava je odgovorilo da koristi fiksnu širokopojasnu konekciju, njih 73,2 odsto. Mobilnu širokopojasnu konekciju koristi 46,1 odsto domaćinstava, dok 8,9 odsto koristi uskopojasnu konekciju.

U odnosu na prošlu godinu zabilježen je rast od 6,4 odsto domaćinstava koja koriste mobilnu širokopojasnu konekciju.

Procenat domaćinstava koja nemaju pristup internetu kod kuće iznosi 28,1 odsto. U odnosu na prethodnu godinu procenat domaćinstava koja nemaju pristup internetu kod kuće smanjio se 1,8 odsto.

Kao najčešće navedeni razlozi zbog kojih ne postoji pristup internetu kod kuće, 54,7 odsto domaćinstava je saopštilo da ne želi ili nema potrebu za internetom, 42,8 odsto je kao razlog navelo da je pristup internetu veoma skup, a 30,2 odsto je izjavilo da je nedostatak vještina jedna od razloga zbog kojeg nemaju internet kod kuće.

Kada je u pitanju teritorijalna zastupljenost interneta u domaćinstvima, ona je najmanja na sjeveru i iznosi 56,8 odsto, dok je u južnom regionu najveća i iznosi 85,5 odsto.

Od domaćinstava koja imaju prihod od 300 do 600 eura, 73,5 odsto ima pristup internetu kod kuće i zabilježen je pad od 2,7 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Od domaćinstava koja imaju prihod preko 600 eura, 93,7 odsto ima pristup internetu kod kuće.

Rezultati istraživanja pokazuju da se procenat domaćinstava koja posjeduju računar, sa prihodom preko 600 eura, povećao 0,9 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Monstat je anketirao i 1,2 hiljade pojedinaca koji imaju između 16 i 74 godine života.

Istraživanje je pokazalo da je u posljednja tri mjeseca 71,3 odsto anketiranih pojedinaca koristilo internet, od kojih je 86,4 odsto internet koristilo svakog ili skoro svakog dana, dok je 10,4 odsto njih koristilo internet najmanje jednom sedmično.

Aktivnosti koje su ispitanici najčešće preduzimali putem interneta u privatne svrhe u posljednja tri mjeseca su telefoniranje putem interneta/video razgovori 82,1 odsto, korišćenje društvenih mreža 81,9 odsto, dok je 72,1 odsto njih saopštilo da je čitalo ili preuzimalo online novine ili časopise.

Istraživanje je pokazalo da je procenat onih koji nikada nijesu kupili ili naručili robu ili usluge putem interneta 73,9 odsto, dok procenat onih koji jesu iznosi 26,1 odsto.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније