Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila: J.B.Č. ]

26. 12. 2017. 15:25 >> 14:55
1

DEMOKRATE PORUČUJU

Majke koje su imale stalan posao da primaju naknadu

Poslanici u Skupštini Crne Gore treba da, u skladu sa odlukom Ustavnog suda, stvore normativne pretpostavke da majke, koje su prije početka korišćenja prava na doživotnu naknadu bile u radnom odnosu na određeno vrijeme, to pravo mogu ostvariti u najkraćem roku, poručio je član predsjedništva Demokratske Crne Gore, Neven Gošović.

Gošović je naveo da je Ustavni sud prihvatio Predlog Demokrata i utvrdio da odredbe Zakona o izvršenju odluke Ustavnog suda od 19. aprila 2017. godine, kojim je uređen pravni status korisnica naknade po osnovu rođenja troje ili više djece, a kojim je propisano da pravo na mjesečnu naknadu imaju samo majke kojima je nakon 6. avgusta 2015. godinje, radi korišćenja tog prava njihovom voljom prestao radni odnos na neodređeno vrijeme, nijesu saglasne sa Ustavom.

"Time se iz pravnog sistema otklanja diskriminacija prema majkama, kojima je njihovom voljom, radi ostvarivanja prava na doživotnu naknadu, takođe nakon 6. avgusta 2015. godine prestao radni odnos na određeno vrijeme", saopštio je Gošović na konferenciji za novinare.

On je kazao da je bilo jasno da vrsta radnopravnog statusa ne može biti kriterijum za uskraćivanje prava na nakandu majkama, koje su se prije ostvarivanja tog prava nalazile u radnom odnosu na određeno vrijeme.

"Prihvatanje naznačenog Predloga Demokrata smatramo veoma značajniim, jer će nakon ove odluke Ustavnog suda pravo na naknadu moći ostvariti i veliki broj majki kojima je nakon 6. avgusta 2015. godine prestao radni odnos na određeno vrijeme", rekao je Gošović.

On je podsjetio da se na dnevnom redu današnje Sjednice Skupštine Crne Gore nalazi i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju odluke Ustavnog suda Crne Gore od 19. aprila 2017.

"Najmanje što su poslanici koji učestvuju u radu Skupštine dužni učiniti jeste da odredbe Predloga tog zakona usklade sa juče donesenom odlukom Ustavnog suda i time stvore normativne pretpostavke da majke, koje su prije početka korišćenja prava na doživotnu naknadu bile u radnom odnosu na određeno vrijeme, pravo na naknadu po novodonesenom Zakonu mogu ostvariti u najkraćem mogućem roku", smatra Gošović.

Prema njegovim riječima,rješenje kojim je majkama koje su bile u radnom odnosu na određeno vrijeme uskraćeno pravo na naknadu, bilo je, kako je rekao, direktna posljedica amandmanskog djelovanja poslanika Demokratske partije socijalista.

"Imajući ovo u vidu, bilo bi skandalozno da aktuelna parlamentarna većina na današnjem zasijedanju ignoriše najnoviju odluku Ustavnog suda", smatra Gošović.

Ustavni sud međutim, kako je kazao, nije prihvatio druge predloge Demokrata i utvrdio je da su odredbe Zakona kojim se ostvarivanje prava na naknadu majkama ograničava na rok od tri, odnosno pet godina, u zavisnosti od starosti, saglasne sa Ustavom.

"Takva odluka je u dubokoj suprotnosti sa načelom jednakosti građana pred zakonom. Tim odredbama stvoren je novi stepen diskriminacije u odnosu na moguće ostvarivanje materijalnih davanja države i povrijeđeno je pravo na jednak tretman lica koja se nalaze u sličnim pravnim i faktičkim situacijama", rekao je Gošović.

Ustavni sud je takvom odlukom, kako je kazao, pogazio i sopstveno pravno stanovište od 19. aprila 2017. godine da "novodonesenim zakonom pravo na naknadu majkama neće biti ukinuto na način koji bi ih stavio u nepovoljniju pravnu situaciju od one u kojoj su bile kada su zbog prihvatanja doživotne naknade prekinule svoj dotadašnji radni odnos".

Gošović je istakao da po novopredloženom Zakonu pravo na naknadu neće moći da ostvare majke kojima poslodavac za posljednja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa nije uplatio doprinose za penzijsko osiguranje, kao ni, kako je kazao, majke kojima je radni odnos prestao nakon 6. avgusta 2015. godine iz razloga uvedenog stečaja.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније