Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila: J.B.Č. ]

21. 03. 2018. 12:32 >> 12:29

SIMOVIĆ SAOPŠTIO

Napravljen iskorak u oblasti upravljanja vodama

Realizacijom projekta "Jačanje kapaciteta za implementaciju Okvirne direktive o vodama u Crnoj Gori" unaprijediće se standardi kvaliteta voda, poboljšati trenutno stanje informisanosti o vodnim resursima i definisati modeli za održivo upravljanje vodama u skladu sa standardima Evropske Unije, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, Milutin Simović.

Projekat je u susret 22. martu - Svjetskom danu voda predstavljen danas u Podgorici. Simović je kazao da projekat predstavlja važan iskorak u oblasti upravljanja vodnim resursima u Crnoj Gori.

On je podsjetio na zabrinjavajuće podatke u oblasti voda na globalnom nivou, i ukazao na važnost očuvanja tog resursa u Crnoj Gori koja po vodnom bogatstvu, u odnosu na površinu, spada u vodom najbogatija područja na svijetu. Simović je poručio da vodni potencijal predstavlja jedan od značajnih razvojnih potencijala Crne Gore.

"Crna Gora je napravila značajan korak u usklađivanju sa zakonodavstvom EU u oblasti kvaliteta voda, prije svega sa Okvirnom direktivom o vodama", kazao je Simović.

Projektom koji je usmjeren na jačanje kapaciteta za implementaciju ove direktive predviđeno je, kako je kazao, niz značajnih aktivnosti.

"Jedan od najvećih izazova u oblasti upravljanja vodama, kao najznačajnijem i najobuhvatnijem dijelu poglavlja 27 – Životna sredina, je priprema planova upravljanja riječnim slivovima. Ovim projektom, do sredine 2020. godine imaćemo spremne planove upravljanja Jadranskim i Dunavskim riječnim slivom, čime ćemo ispuniti ovo mjerilo u pretpristupnim pregovorima. Planovi upravljanja riječnim slivovima će, nakon usvajanja od strane EK, biti osnovni dokumenti u Crnoj Gori prema kojima će se upravljati vodnim resursima, sa ciljem njihovog očuvanja“, kazao je Simović.

On je naveo da će u cilju unapređenja praćenja kvantiteta površinskih voda Hidrometeorološki zavod dobiti 10 novih sofisticiranih hidroloških stanica za mjerenje površinskih voda i da će biti unapređeno 17 postojećih stanica.

U oblasti monitoringa podzemnih voda, kako je kazao, planirano je uspostavljanje novih 65 mjernih stanica.

"Pokazala se i neophodnost pripreme projekta istražnih hidrogeoloških radova, u cilju utvrđivanja nivoa podzemnih voda i njihove povezanosti sa površinskim, kao i u konačnom uspostavljanja osmatračkih stanica", pojasnio je Simović, navodeći da su neke od planiranih lokacija za izvođenje istražnog bušenja Riječane u Nikšiću (Banjani), Radovče, sliv Cijevne, Vučji Studenac u Danilovgradu, Čevo i mnoge druge lokacije koje će biti razrađene Projektom.

Simović je istakao da će Program hidrogeoloških istraživanja, koji se po prvi put radi na ovom nivou u Crnoj Gori, imati višestruke koristi, jer će se uspostaviti nova monitoring mreža podzemnih voda, kontinuirano osmatranje nivoa i kvaliteta podzemnih voda. Izvešće se i istražno bušenje, čime će se ispitati postojanje podzemnih voda, što će višestruko olakšati buduća istraživanja za potrebe korišćenja voda u svrhu vodosnabdijevanja, navodnjavanja i drugih.

"Takođe, utvrdiće se mogućnost i predložiti buduće korišćenje voda u skladu sa ciljevima Direktive 'očuvanja dobrog statusa voda' (flaširanje, vodosnabdijevanje, navodnjavanje i druge potrebe)", saopštio je Simović.

On je dodao i da je završna komponenta projekta izrada Vodnog Informacionog Sistema, koji će predstavljati bazu podataka o vodnim resursima.

Šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Podgorici Herman Špic kazao je da je najbolji model za jedinstveni sistem upravljanja vodama - upravljanje prema riječnim slivovima, odnosno prirodnim geografskim i hidrološkim jedinicama, a ne prema administrativnim ili političkim granicama.

Špic je pojasnio da je cilj Okvirne direktive o vodama da koordinira primjenu svih propisa koji se odnose na upravljanje vodama kako bi se ispunili ciljevi kvaliteta Evropske unije.

"Implementacija Okvirne direktive postavlja niz zajedničkih tehničkih izazova za zemlje članice EU, EK, zemlje kandidate, kao i zainteresovane strane i NVO. Pored toga, oba riječna sliva u Crnoj Gori su međunarodna i samim tim zajedničko razumijevanje i pristup je od ključnog značaja za uspješnu i efikasnu implementaciju Direktive u Crnoj Gori", poručio je Špic.

Implementacija projekta teče planiranom dinamikom i očekuje se da bude realizovan do marta 2020. godine.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније