Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavio: F.R. [ Mina ]

19. 04. 2018. 15:37 >> 15:31

ISTRAŽIVANJE POKAZALO

Trećina studenata novinarstva se ne vidi u medijima

Skoro svaki treći student novinarstva sebe ne vidi u tom poslu, već u PR-u ili nekoj drugoj struci, pokazalo je istraživanje Sindikata medija Crne Gore (SMCG) u saradnji sa Fakultetom političkih nauka.

Poptredsjednik SMCG, Radomir Kračković, kazao je da skoro polovina studenata upisuje novinarstvo zato što je riječ o njihovom poslu iz snova ili zbog želje da budu društveno angažovani, što znači da imaju visoko mišljenje o ovoj profesiji.

„Neophodno je raditi na tome da se taj stepen motivacije zadrži na visokom nivou i kasnije, posebno kada i praktično počnu da se bave novinarstvom“, istakao je Kračković, prenosi Mina.

Studenti, kako je rekao, generalno ne percipiraju novinarstvo kao profitabilnu profesiju.

„Za vrlo mali broj njih to je i motiv za upis, što znači da su više vođeni željom za promjenu i radom u javnom interesu, nego ličnom dobiti“, kazao je Kračković.

Prema njegovim riječima, zabrinjava podatak da gotovo svaki treći student novinarstva sebe ne vidi u ovom poslu, već u PR-u ili nekoj drugoj struci.

Kada su u pitanju očekivanja od budućeg radnog mjesta, Kračković je kazao da se svaki drugi budući novinar nada da će moći da napreduje u karijeri i zarađuje dovoljno za normalan život.

Kako je istakao, zabrinjava podatak da svaki treći student novinarstva sebe u budućnosti vidi na televiziji kao novinara koji se bavi zabavnim programom.

„Mogući razlog za to je i činjenica da posljednjih godina sve veći udio medija svoj program bazira na vijestima sa estrade“, smatra Kračković.

On je kazao da više od polovine anketiranih misli da je stanje u crnogorskom novinarstvu loše, kada su u pitanju uslovi rada, kao i da studenti na višim godinama lošijim ocjenjuju položaj novinara.

Za 43% odsto studenata novinarstvo posao iz snova

Autorka istraživanja, Bojana Laković Konatar, kazala je da su studente pitali koja je bila njihova motivacija da upišu studije novinarstva.

„Najveći broj njih je želio da bude društveno angažovan (45 odsto), a za 43 odsto novinarstvo predstavlja posao iz snova. Skoro četvrtina anketiranih nije znala šta bi drugo mogla da upiše. Istraživanje je pokazalo da je svega sedam odsto ispitanika bilo motivisano platom“, rekla je Laković Konatar.

Ona je kazala da je, što se tiče očekivanja koja studenti imaju od studija, 40 odsto njih kazalo da očekuju da se osposobe za rad u medijma.

„Čak 26 odsto studenata očekuje da na fakultetu stekne kontakte i nađe posao u struci, i to najviše očekuju studenti prve godine. Svaki peti ispitanik očekuje da stekne opšte znanje o novinarstvu. Bez očekivanja od fakulteta je 12 odsto ispitanih a takvo mišljenje uglavnom imaju studenti druge i treće godine“, kazala je Laković Konatar.

Upitani da ocijene koja je vrsta opšteg znanja važna za novinare, anketirani studenti novinarstva saglasni su da je to poznavanje kulture, politike, jezika, istorije, ekonomije i prava. Najmanji broj anketiranih (15 odsto) smatra da je novinarima potrebno znanje iz prirodnih nauka.

Čak 87 odsto anketiranih studenata kazalo je da je, u toku studija, obavljalo praksu u medijima, ali se njihovi odgovori razlikuju u pogledu zadovoljstva tom praksom.

„Praksu je kao dobru ili veoma dobru ocijenilo čak 43 odsto anketiranih, dok je njih 21 odsto mišljenja da praksa nije bila ni dobra ni loša. Da je praksa bila loša smatra 15 odsto ispitanika, dok sedam odsto njih praksu ocjenjuje kao veoma lošu“, navodi se u istraživanju.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније