Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: O.Z. ]

22. 08. 2018. 07:07 >> 06:51
1

POJAČAN SAOBRAĆAJ

Skuteri i gliseri i dalje prave najveći problem

Ovogodišnja nautička i turistička sezona, sa tridesetak slučajeva traganja i spašavanja na moru prevazišla je prošlogodišnji nivo aktivnosti, kazao je načelnik za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja Žarko Lukšić, ističući da je Uprava bila spremna za ovakav obim posla.

On je za Dnevne novine istakao da su vremenski uticaji od aprila do kraja jula uticali na nešto pojačane aktivnosti Uprave vezano za traganje i spašavanje na moru, te da najveći problem već duži niz godina predstavljaju skuteri i gliseri. Zahvaljujući sistemu za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja koji je instaliran na lokalitetu Obosnik na Luštici, kontrola u Tivatskom i Novskom zalivu se obavlja non stop 24 sata, kao i kontrola pomorskog saobraćaja teritorijalnog mora, tzv. VTS sistem za koji slijedi realizacija druge faze.

“U prvoj fazi prije tri godine je instaliran obalni VTS koji se nalazi na tri lokacije, na Luštici, u Baru na Crnom rtu i treća na Maljenu”, rekao je Lukšić.

U drugoj fazi slijedi potpisivanje ugovora za korišćenje pretpristupnih fodova EU, što podrazumijeva instalaciju dodatnih senzora u Bokokotorskom zalivu, čime će regulisati pomorsku sigurnost svih plovinih objekata.

Lukšić je kazao da je od kraja jula pojačan saobraćaj u zalivu, pa u saradnji sa lučkim kapetanijama i inspekcijom iz Uprave pomorske sigurnosti svakodnevno šalju prijave za brza plovila koja prekrše propisanu brzinu od 10 čvorova u zalivu, odnosno šest čvorova u kumborskom i tjenacu Verige. Uprava će, prema njegovim riječima, kroz drugi dio implementacije VTS-a instalirati dodatne senzore sa radarima kratkog dometa za detektovanje plovila koja ne poštuju propise, te da će ih kamerama fotografisati i prosljeđivati inspekciji. Ovaj sistem neće služiti samo za detektovanje plovila zbog brze vožne, nego i u slučaju traganja i spašavanja na moru.

“Poseban problem kada je sigurnost u pitanju je kretanje plovnih objekata i približavanje obali jer i tu postoje propisi u skladu sa Zakonom o sigurnosti pomorske plovidbe, kao i nepoštovanje sigurnosnih brzina kroz Boku. Većina kazni se odnosi na prekršaje brzine, kao i kod približavanja obali. Povećani broj plovila u odnosu na prošlu godinu je skoro 30 odsto”, kazao je Lukšić, a u skladu s tim povećan je i broj kontrola.

Problem i ponašanje kupača

Međutim, problem je i ponašanje samih kupača, odnosno turista koji plivaju van ograđenog dijela kupališta. Izlazak iznad 100 metara, odnosno van obilježenog dijela kupališta je kažnjivo.

“Precizirane su odredbe za kažnjavanje kupača. Za neograđena kupališta dozvoljeno približavanje obali je do 150 metara i nijedno plovilo ne bi smjelo da uđe u taj dio jer se to podrazumijeva kao kupališna zona, a nakon bova kojima je obilježen kupališni dio plaže, 50 metara nije dozvoljeno približavanje skutera ili glisera”, objasnio je načelnik trolu i nadzor Uprave pomorske sigurnosti.

Preko 100 prijava

Svakodnevno detektovanje plovila koja ulaze u crnogorske vode i prijave o onima koji nisu poštovali dozvoljenu brzinu šalje se lučkim kapetanijama i inspekciji jer Uprava nema inspekcijski nadzor. Na osnovu toga inspekcija evidentira plovne objekte i piše kazne.

Do sada je tokom ove sezone preko 100 prijava poslato Lučkoj kapetaniji Kotor, a iz Uprave ističu i veliki broj slučajeva spašavanja. Za razliku od prošle godine, iz Uprave ističu da nisu imali ni jedan slučaj zagađenja sa plovnih objekata, kazao je Lukšić naglašavajući daje u Bokokotorskom zalivu, na Pristanu stacionirana oprema za sprečavanje zagađenja sa plovnih objekata.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније