Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Mina, objavila B.B. ]

05. 11. 2018. 13:24 >> 13:09

NVO IZ NIKŠIĆA

Nemamo kadar ni finansije za Poglavlje 27

Crna Gora trenutno nema kadrovskih i finansijskih kapaciteta za ispunjavanje obaveza iz Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene, pa je potrebno raditi na njihovom jačanju, odnosno pronalaženju, saopštili su iz NVO Društvo mladih ekologa Nikšić.

Izvršni direktor te NVO Miodrag Karadžić, kazao je agenciji MINA, da je potrebno hitno jačanje kadrovskih kapaciteta i formiranje i pronalaženje fondova koji bi mogli adekvatno da odgovore nemalim finansijskim potrebama za ispunjavanje obaveza iz Poglavlja 27.

On smatra da je kod Poglavlja 27 problematično to što se pravni akti u velikoj mjeri donose po hitnom postupku, dok zakonodavne aktivnosti karakteriše nedostatak adekvatnih javnih rasprava i nedovoljna koordinacija između zainteresovanih strana.

"Problem je i plansko transponovanje neophodnih regulativa iz EU u domaće zakonodavstvo, što će svakao ovim trendom rada dovesti do usporavanja procesa", naveo je Karadžić.

On je dodao i da nema jasne vizije o fondovima i načinu finasiranja za ispunjavanje obaveza iz Poglavlja 27.

“Kapaciteti na svim nivoima i strukturama vlasti su nedovoljni, dok su nadležnosti između ministarstava u pojedinim podpoglavljima, kao što je kvalitet voda, isprepletane, što dodatno otežava posao", saopštio je Karadžić.

Izazov je, prema njegovim riječima, i dostizanje potrebnih standarda u mnogim oblastima, kao što je na primjer kvalitet vazduha, pogotovo ako se zna da je vazduh u Pljevljima među najzagađenijim u Evropi.

“Veliko je pitanje datuma otvaranja Poglavlja 27, a još veće o preprekama za njegovo zatvaranje”, kazao je Karadžić.

On smatra da je kvalitet voda, prvenstveno u dijelu tretiranja otpadnih voda, industrijskog zagađenja, kapitalnih investicija i izgradnje malih hidroelektrana (mHE), jedna od ključnih oblasti na kojoj bi trebalo raditi u cilju dostizanja standarda kvaliteta životne sredine.

Prema riječima Karadžića, planovi i projekti o izgradnji mHE se donose bez kvalitetnih strateških procjena po životnu sredinu.

"Već izgrađene mHE su se pokazale kao loši projekti za zajednicu, pa lokalno stanovništvo osporava izgradnju u drugim sredinama", objasnio je Karadžić, dodajući i da se nije uradilo mnogo po pitanju izgrdanje hidrocentrala na Cijevni u susjednoj Albaniji.

On je dodao da bi trebalo raditi i na zaštiti prirode i očuvanju zaštićenih i specifičnih područja i ekosistema, kakvi su nacionalni parkovi, kritični ekosistemi poput Solane u Ulcinju, tivatska solila i Buljarica.

On smatra da je tretiranje otpada takođe ključni problem na kojem bi trebalo raditi u narednom periodu.

"Iako smo to očekivali, nijesmo zadovoljni što se još nijesu stekli uslovi za otvaranje Poglavlja 27", poručio je Karadžić, dodajući da nevladin sektor nije u mjeri u kojoj zaslužuje uključen u bavljenje tim poglavljem.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније