Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: O.Z. ]

16. 12. 2018. 16:39 >> 20:37
36

MINISTARSTVO POJASNILO

Crnogorska narodna nošnja dio nasljeđa Crne Gore

Ne može se promijeniti činjenica da je crnogorska nošnja dio kulturnog nasljeđa Crne Gore, saopštilo je Ministarstvo kulture Crne Gore.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je danas da je guslar koji je izveo pjesmu na otvaranju Kulturnog centra "Ivo Andrić" u Pekingu bio odjeven u nošnju koju su "nosili i nose Srbi u Crnoj Gori i Hercegovini", i da je to "činjenica koju nijedna nova identitetska konstrukcija ne može da izmijeni".

"Teško da se sarkastičnom opaskom, kojom se Ministarstvu kulture Crne Gore nudi etnografska i etnomuzikološka pomoć od strane Ministarstva kulture Republike Srbije, može promijeniti činjenica da je crnogorska nošnja dio kulturnog nasljeđa Crne Gore. Jer, nema te naučno utemeljene etnografije i etnomuzikologije koja crnogorsku nošnju može izmjestiti u neko drugo nasljeđe samo zbog toga što su je, pored Crnogoraca, “nosili Srbi u Crnoj Gori i Hercegovini”", kazali su iz Ministarstva kulture.

Ministarstvo kulture Crne Gore juče je ocijenilo je da je prilikom otvaranja Kulturnog centra Srbije u Pekingu organizator posegnuo u "konkretno kulturno nasljeđe Crne Gore i predstavio ga kao svoje".

"U našem saopštenju nijesmo se bavili nacionalnim osjećanjem onoga ko nošnju nosi, niti smo dovodili u pitanje legitimnost guslarskog nasljeđa Srbije, već smo samo podsjetili organizatora nastupa u Pekingu, da ono što se svuda, pa i u Srbiji, zove crnogorskom narodnom nošnjom pripada crnogorskom kulturnom nasljeđu", ističu iz Ministarstva kulture.

Kako dodaju, na osnovu svega pomenutog, neminovno se nameće pitanje.

"Zbog čega guslar na nastupu u Pekingu nije mogao biti obučen u neku od narodnih nošnji koje su karakteristične za one oblasti u Srbiji koje baštine guslarsku tradiciju?", pitaju iz crnogorskog Ministarstva kulture.

Пратите нас на

Коментари36

Остави коментар
Види још

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније