Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mina [ Objavio: O.Z. ]

08. 01. 2019. 16:06   >>  15:37

PAVLIČIĆ SAOPŠTILA

Presude u Strazburu državu koštale 114,3 hiljade eura

Evropski sud za ljudska prava u prošloj godini je riješio 23 predmeta koja se odnose na Crnu Goru, saopštila je zastupnica Crne Gore pred tim sudom, Valentina Pavličić, navodeći da je po osnovu presuda i odluka podnosiocima predstavki isplaćeno 114,3 hiljade eura.

boxPluginImg

Ona je kazala da su u tri predmeta donijete odluke na osnovu postignutog prijateljskog poravnanja i sedam odluka o neprihvatljivosti predstavke.

„U sedam predmeta gdje je Sud odlučio Odlukom o neprihvatljivosti, moram istaći da je to učinjeno nakon osporavanja navoda iz pružene odbrane države i iz podnijete predstavke, što ukazuje da smo uspjeli da opovrgnemo navode aplikanta u skladu sa standardima Suda“, rekla je Pavličić agenciji Mina.

Prema njenim riječima, Evropski sud je u 13 predmeta odlučio presudom, od kojih je u 11 predmeta utvrđena barem jedna povreda konvencijskog prava.

„U dva predmeta Evropski sud je utvrdio da država Crna Gora nije povrijedila prava aplikanata predviđena Evropskom konvencijom“, istakla je Pavličić.

Ona je saopštila da je po osnovu presuda i odluka o postignutom prijateljskom poravnanju, koje su donijete u odnosu na Crnu Goru tokom prošle godine, podnosiocima predstavke isplaćeno ukupno 104,3 hijade eura.

Kako je dodala Pavličić, sud je prošle godine Kancelariji zastupnika komunicirano devet predmeta, dok je taj broj io veći, kada je komunicirano 12 predmeta.

Najveći broj predmeta, navodi ona, odnosio se na povredu prava na pravično suđenje.

„Jedan predmet se odnosio na povredu prava na život, po dva na zabranu mučenja i na povredu prava na slobodu i sigurnost“, rekla je Pavličić.

Ona je kazala da su se u dva predmeta podnosioci predstavki žalili na povredu prava na poštovanje privatnog i porodičnog života, a u jednom na povredu člana 13 i člana 1 Protokola 1 uz Evropsku konvenciju.

„Međutim, moram skrenuti pažnju da se radi o predstavkma koje su ispunile uslove prihvatljivosti i koje su komunicirane našoj kancelariji, pa one nisu pokazatelj o ukupnom broju predstavki koje su naši gradjani podnijeli Evropskom sudu“, istakla je Pavličić.

Ona je kazala da će na predstavljanju godišnjeg izvještaja Evropskog suda za ljudska prava u januru, biti poznat tačan broj podnijetih predstavki crnogorskih građana.

„Tek kada budemo raspolagali sa tim zvaničnim podacima, moći ćemo da govorimo o eventualnom trendu smanjenja ili povećanja podnijetih predstavki Evropskom sudu“, rekla je Pavličić.

Ona je saoštila da se trenutno u radu Kancelarije nalazi 31 predmet gdje se država upustila u vođenje spora i u kojima se čeka izjašnjenje Evropskog suda.
Pavličić je istakla da je Crna Gora lider u odnosu na zemlje u okruženju kada je u pitanju implementacija, odnosno izvršenje presuda Evropskog suda.

„Crna Gora nema ni jedan predmet pod posebnim nadzorom, već smo do sada sve predmete zatvorili pod standardnom procedurom, što je veliki uspjeh za jednu državu, pogotovo ako uzmemo u obzir podatak da smo jedina država u okruženju, koja nema ni jedan predmet pod posebnim nadzorom, koji bi ukazivao na postojanje sistemskog problema“, ukazala je Zastupnica.

Prema njenim riječima, Crna Gora je zatvorila sve predmete iz ranijih godina, sem jednog koji datira iz 2016. godine, ali koji je prošle godine ažuriran i poslat Komitetu ministara Savjeta Evrope na zatvaranje.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније