Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

16. 05. 2019. 06:31 >> 06:47
1

STUDENTI SMATRAJU

Kupovina ispita česta pojava u Crnoj Gori

Polovina studenata i 13 odsto profesora smatraju da je kupovina ispita česta pojava, a dva procenta budućih akademaca je priznalo da su za vrijeme studija kupili ispit. To je pokazalo online istraživanje o crnogorskom akademskom integritetu koje je od 2017. do 2019. uradila konsultantkinja Savjeta Evrope (SE) Sonja Bjelobaba na uzorku od 150 studenata i 131 nastavnika.

 

Ankete su bile anonimne, a u njima je učestvovalo 54 odsto studenata državnog i 46 odsto sa privatnih, kao i 87 odsto profesora sa državnog univerziteta i 13 odsto sa privatnog, pišu Dnevne novine.

Na pitanje da li ste bili učesnik kupovine diplome, oko jedan odsto se izjasnio potvrdno, dok je nešto više, oko 1,5 odsto, reklo da su, takođe, bili učesnici pojave prodaje diplome.

Polovina anketiranih studenata smatra i da je prisutna pojava kupovine diploma, a da se često ili jako često dešavaju slučajevi prodaje diplome odgovorilo je oko 10 odsto profesora i nešto više od 40 posto studenata.

Nešto više od 40 posto članova fakulteta i blizu 70 posto studenata reklo je da je pojava korišćenja slušalica ili sličnih alatki tokom ispita česta ili jako česta.

Pojava prodaje eseja, domaćeg ili slično, drugom studentu je, takođe, prisutna u ovoj mjeri reklo je 30 posto profesora i 60 odsto studenata.

Ispitanici, 40 posto profesora i više od 70 odsto studenata, reklo je, takođe, da je u u ovoj mjeri zastupljena i kupovina nečijeg rada, eseja…

Da postoji u ovoj mjeri plagiranje eseja, domaćeg zadatka ili slično, reklo je oko 50 posto profesora i više od 60 odsto studenata.

Istraživanje je takođe pokazalo da postoji neusklađenost između stavova o akademskom integritetu između zaposlenih na fakultetima i studenata, kazala je Bjelobaba.

“Zato je potrebna bolja komunikacija na relaciji nastavno osoblje studenti, ali i više obrazovanja za obje grupe ispitanika, kao i upotreba softvera za podudaranje tekstova”, kazala je ona i dodala da su pitanja bila zasnovana na anketama sprovedenim u Švedskoj.

Da je naše društvo spremno da se bori protiv korupcije u obrazovanju i svih oblika kršenja akademskog integriteta pokazuje to što je Crna Gora prva država koja je oblast akademskog integriteta uredila kroz poseban zakon, istakla je generalna direktorica Direkcije za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje Arijana Nikolić-Vučinić.

“Vrijeme koje je pred nama će pokazati kvalitet zakona i spremnost da sistem učinimo boljim”, naglasila je Nikolić-Vučinić.

Ona je podsjetila da crnogorske ustanove od 2017. godine koriste softver za utvrđivanje plagijata što je, kako je rekla, još jedno sredstvo uz zakon koje treba da doprinese kvalitetu obrazovnog sistema Crne Gore.

“Etički komitet, čije je formiranje planirano, zajedno sa organima ustanova visokog obrazovanja, kao i svim članovima akademske zajednice vršiće monitoring i pratiti promjene i napredak u ovoj oblasti”, kazala je Nikolić-Vučinić.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније