Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

08. 09. 2013. 10:27 >> 10:53
1

MOBILNI ZAMIJENIO KUBURE

Nas, Rusa i mobilnih - 300 miliona

Istraživanje globalnog indeksa o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma pokazalo je da u zemalja Balkana najviše pretplatnika mobilne telefonije ima u Crnoj Gori, gdje je zabilježeno 178 pretplatnika mobilnih telefona na 100 stanovnika.

Iako je u današnjem svijetu modernih tehnologija uobičajno da većina ljudi koristi najmanje jedan mobilni telefon, posljednja istraživanja su pokazala da ipak postoje ogromne razlike u broju mobilnih telefona koji se koriste od zemlje od zemlje.

Tako je posljednje istraživanje globalnog indeksa o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) 2013/2014 pokazalo da od zemalja Balkana najviše pretplatnika mobilne telefonije ima u Crnoj Gori, gdje je zabilježeno 178 pretplatnika na 100 stanovnika.

Ovaj rezultat ujedno svrstava Crnu Goru na 9. mjesto liste koja tematizira broj pretplatnika mobilne telefonije u svijetu, a što bi značilo da je u ovoj balkanskoj zemlji, u prosjeku, jedna osoba pretplaćena na skoro dva mobilna telefona.

Nakon Crne Gore slijedi Hrvatska, koja je rangirana na 65. mjestu WEF-ove liste pretplatnika mobilne telefonije, gdje je zabilježeno 113 pretplatnika na 100 stanovnika.

Od ostalih zemalja Balkana, slijede Albanija i Makedonija sa po 108 pretplatnika mobilne telefonije na 100 osoba, koje se nalaze na 75. odnosno 77. mjestu navedene liste.

Ipak, najmanji broj korisnika mobilnih telefona od zemalja regiona zabilježen je u Srbiji i Bosni i Hercegovini, u kojima postoji značajan broj stanovnika koji uopšte ne posjeduju mobilne telefone.

Srbija je trenutno rangirana na 103. mjestu od ukupno 148 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, sa 93 pretplatnika na mobilnu telefoniju na 100 osoba.

BiH je pozicionirana na 109. mjestu WEF-ove liste, a u ovoj balkanskoj zemlji zabilježeno je 89 pretplatnika mobilnih telefona na 100 stanovnika.

Od zemalja šireg regiona Balkana, najviše mobitela u prosjeku koriste Bugari, koji se nalaze na 24. mjestu WEF-ove liste, a gdje je registrovano 146 pretplatnika na 100 stanovnika, slijedi Grčka koja je 57. mjestu, Mađarska 58., Slovačka 67., Slovenija 72., Rumunija 83 i Turska koja je na 105. mjestu.

Prema istoj listi, najviše mobilnih telefona, u prosjeku, u Evropi koriste Rusi, Crnogorci, Finci, Austrijanci i Talijani.

Najmanje mobitela u Evropi koriste Bosanci i Hercegovci, a neznatno više mobilnih telefona od njih koriste Srbijanci, Francuzi, Kiprani i Letonci.

Istraživanje globalnog indeksa o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma za ovu godinu je pokazalo da se najviše pretplatnika mobilnih telefona nalazi u Hong Kongu gdje je registrovano 228 pretplatnika na 100 stanovnika, što znači da u prosjeku jedna osoba koristi više od dva mobitela.

Nakon Hong Konga, slijedi Kuvajt, Gabon, Panama, Saudijska Arabija, Rusija, Surinam, Oman, Crna Gora i Kazahstan.

Od 20 zemalja gdje je zabilježeno najviše pretplatnika mobilnih telefona, njih 10 su azijske zemlje što znači da, u prosjeku, najviše mobilnih telefona koriste Azijci.

Najmanji broj pretplatnika mobilne telefonije je u Čadu, Mozambiku, Malaviju, Burundiju, Etiopiji i Mjanmaru.

Poređenja radi, u Etiopiiji su zabilježena 24 pretplatnika mobilne telefonje na 100 stanovnika, dok je taj broj u Mjanmaru 11, što bi otrpilike značilo da, u prosjeku, skoro 90 posto stanovnika ovih zemalja uopšte ne posjeduje mobilni telefon.

Istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma jasno je pokazalo da broj korisnika mobilnih telefona nije povezan sa standardom života u određenoj zemlji, pa tako u velikom broju razvijenih i bogatih zemalja nalazi se mali broj pretplatnika mobilnih telefona.

Sjedinjene Američke Države su na WEF-ovoj listi na 95. mjestu, a u toj zemlji se nalazi 98 pretplatnika na 100 stanovnika, kao i Novi Zeland koji je na 71. mjestu, Japan 73., Australija 82., pa Francuska 96., Kina 116. i Kanada koja se nalazi na 119. mjestu.

(AA)

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније