Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila: J.B.Č. ]

25. 07. 2019. 14:11 >> 14:11

PRAVNI FAKULTET UCG

Studenti nezadovoljni novim modelom studiranja

Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, uputili su Zahtjev za ostvarivanja prava studiranja i završetka studija po započetom sistemu 3+1.

Kako navode u Zahtjevu, novi model studiranja 3+2+3 koji bi počeo sa primjenom upisom generacije 2020/2021, znacio bi apsolutnu finansijsku, moralnu i socijalnu torturu i dekadenciju svih studenata koji studiraju po dosadasnjem trezimu 3+1.

Studenti napominju da su upisujući fakultet potpisali ugovore o studiranju koji im garantuju četvorogodišnje studiranje i sticanje zvanja "Diplomirani pravnik" sa ostvarenih 240 ECTS kredita.

"Pozivajući se na Član 119b stav 2 Zakona o visokom obrazovanju, koji glasi:'Diplome o završenim postdiplomskim akademskim i primijenjenim specijalističkim studijama koje su stečene po Zakonu o visokom obrazovanju ('Službeni list RCG', broj 60/03 i 'Službeni list CG', br. 45/10, 47/11 i 48/13) i po Zakonu o visokom obrazovanju ('Službeni list CG', br. 44/14, 47/15 i 40/16) ekvivalentne su diplomama master studija u pogledu prava na zapošljavanje', studenti smatraju da je nastavak njihovih studija po započetom programu zakonit i da se treba završiti po istom sistem", navodi se u saopštenju studenata Pravnog fakulteta UCG.

Studenati navode da su se najprije obratili dekanici fakulteta Aneti Spaić. Po tvrdnji studenata, Spaićeva je obećala studentima pomenutih generacija sastanak radi sagledavanja situacije i rješavanja problema, ali kako su kazali, obećanje nije ispunila. 

Studenti vođeni osjećanjem skeptičnosti i naznaka panike jedini izlaz iz situacije u ovom trenutku vidjeli su u obraćanju ministru prosvjete. Kako su naveli nadaju se da će ministar svojim znanjem i sa pozicije vlasti, koju odgovorno i uredno obavlja, imati razumijevanja za njih.

Oni dalje navode da Bolonjski sistem u okviru same ustanove Pravnog fakulteta nije sproveden na pravi način aludirajući na samovolju profesora.

"Naime, Bolonjski sistem trebao je da omogući brže i efikasnije učenje i sticanje visokog zvanja u skladu sa Evropskim prostorom visokog obrazovanja koji obuhvata ustanove visokog obrazovanja zemalja potpisnica Zajedničke deklaracije evropskih ministara visokog obrazovanja u Bolonji", navo di se u saopštenju.

Studenti su nezadovoljni stavovima profesora i, kako su kazali, njihovim zanemarivanjem statusa studenta.

Mnogi od njih studiraju po 10 godina zbog jednog ili dva nepolozena ispita jer im ovim sistemom nije pruzena prilika prenosa ispita, što je jedan od glavnih uzroka nezadovoljstva. Isto tako, mnogi od njih isticu da su poznati načini na koji profesori omogućavaju da se položi ispit.

"Činjenice zbog kojih su posebno nezadovoljni su: predavanja u trajanju do pola sata, nezainteresovanost i monotonost profesora u toku predavanja, neblagovremeno obavještavanje o ispitnim rokovima, nemogućnost polaganja ispita u dva termina (prijepodnevnom i poslije podnevnom) s obzirom da veći broj studenata radi, skraćivanje vremena prilikom rada ispita koji se polaže pismeno, diskriminacija, nejednakost, neprofesionalizam... Ovo su samo neke, usput, rečene činjenice, a ima ih još mnogo, nažalost. Ako budući pravnici studiraju na ovaj način, kakve ćemo stručnjake imati u budućnosti iz ove oblasti?", zaključuje se u saopštenju studenata Pravnog fakulteta UCG.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније