Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila B.B. ]

16. 02. 2020. 14:20 >> 14:24

PROJEKAT CGO

Srednjoškolci učili o ljudskim pravima

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava, organizovao od 13. do 16. februara, Školu ljudskih prava koju je uspješno završilo 29 srednjoškolaca/ki iz 13 crnogorskih opština.

Četvorodnevno interaktivno učenje o ljudskim pravima imalo je za cilj da približi srednjoškolcima koncept ljudskih prava, istorijat i razvoj ljudskih prava, mehanizme za zaštitu od diskriminacije i drugih kršenja ljudskih prava, značaj kulture ljudskih prava, principe demokratije i tolerancije, ali i da doprinese izgradnji njihovih vještina za aktivno učešća u promociji i zagovaranju ljudskih prava u sredinama u kojima žive i u školama u kojima stiču formalno obrazovanje.

"Pored opšteg okvira ljudskih prava, program 24. Škole ljudskih prava u fokus je stavio prava marginalizovanih grupa, poput prava LGBT populacije, osoba sa invaliditetom, prava žena, ali i teme kao što su antifašizam, prevencija radikalizacije i adresiranje vršnjačkog nasilja. Rad se odvijao kroz kombinaciju predavanja, radionica, projekcija filmova, 'žive biblioteke', grupnih vježbi, debata i zajedničkih diskusija", pojašnjavaju u CGO.

Predavačica Škole ljudskih prava i savjetnica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Milena Krsmanović, naglasila je značaj rada sa srednjoškolcima.

"Dragocjeno je što CGO kroz edukativne i druge aktivnosti nastoji da mladi sazrijevaju u ambijentu građanskog društva koje je netolerantno na diskriminaciju i kršenja ljudskih prava. A srednjoškolci su ti koji mogu revnosno i snažno zagovarati prava ranjivih društvenih grupa, među kojima oni dobro prepoznaju LGBT zajednicu, Rome, osobe sa invaliditetom, žene žrtve nasilja", ocijenila je ona.

Kako je dodala, posebno raduje saznanje da polaznici Škole prepoznaju i instituciju Zaštitnika ljudskih prava kao važnu kariku u sistemu zaštite i promocije ljudskih prava.

Predavač u Školi i omladinski edukator Miloš Knežević ocjenjuje da je dodatna vrijednost ovog programa i ta da mladi nemaju prilike da kroz formalni obrazovni sistem sveobuhvatno uče o ovim temama, te da ih treba ohrabrivati da se što više uključuju u ove i slične programe koji će ih podstaći da kritički promatraju stvarnost oko sebe.

Predavačica i borkinja za ljudska prava iz NVO Juventas Hana Konatar, se osvrnula i na svoj ljudskopravaški angažman kojem je svojevremeno impuls dala i Škola ljudskih prava CGO-a.

"U ovoj Školi ljudskih prava sam imala priliku da razgovaram sa 29 učenika i učenica iz različitih regija Crne Gore. Prije šest godina sam bila i sama učesnica Škole ljudskih prava, a danas sam u ulozi edukatorke, i sa zadovoljstvom dijelim veliko iskustvo obilježeno značajnim preokretima u mom životu koji su me promijenili. Danas sam se susrela sa mladima koji su bili otvoreni da saznaju više o ljudskim različitostima, kao i da te različitosti razumiju i prihvate kao vrijednost otvorenog društva", rekla je Konatar.

Predavači i radioničari Škole ljudskih prava bili su aktivisti i stručnjaci za ljudska prava, ali i pripadnici marginalizovanih grupa u Crnoj Gori, a učesnici/ce su bili iz srednjih škola iz 13 gradova Crne Gore: Pljevlja, Plav, Rožaje, Bijelo Polje, Plužine, Bar, Herceg Novi, Kotor, Tivat, Nikšić, Cetinje, Danilovgrad i Podgorica.

Školu ljudskih prava uspješno su završili: Anastasija Ulniković, Andrea Gačević, Anes Krcić, Anja Radovanović, Belma Murić, Viktorija Samardžić, Davud Agović, Damir Crnovršanin, Željko Marković, Imar Srna, Ina Cicović, Irina Vukadinović, Ismail Aljoševićm Jelena Mitrić, Katja Radovanović, Konstantin Vukić, Kristina Krivokapić, Luka Miranović, Marko Bolević, Milica Pejić, Milica Radeč, Nemanja Čabarkapa, Nikolina Barać, Pajo Vasovič, Petar Nedić, Sofija Knežević, Sulejman Purišić, Halil Musić i Husein Bralić.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније