Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila: M.M.Lj. ]

14. 03. 2020. 12:41 >> 12:43

U PROŠLOJ GODINI

Uništeno 1.533 komada nebezbjednih igračaka

Pomoćnica direktora Uprave za inspekcijske poslove Višnja Orban saopštila je da je provjerom inspektora pronađeno 1.533 nebezbjednih igračaka na tržištu, koje su dobrovoljno uništene. Kako je pojasnila, u uzorcima igračaka otkrivene su koncentracija ftalata i bora, u koncentraciji većoj od dozvoljene.

 

Orban je kazala da je osnovni cilj nadzora igračaka na tržištu da se obezbijedi da su proizvodi koji se stavljaju na tržište usaglašeni sa važećim zakonskim propisima i da pružaju visok nivo zaštite zdravlja i bezbjednosti djece.

Kazala je da je u prošloj godini nadzor igračaka na tržištu  vršen u skladu sa Godišnjim planom za 2019.godinu.

„Nadzor je  vršen kao proaktivi (planirani) i reaktivni nadzor (po informacijama iz sistema brze razmjene informacija o opasnim proizvodima u Evropskoj uniji - RAPEX sistem, informacijama iz Regionalne mreže za razmjenu informacija o opasnim proizvodima, po obavještenjima inspektora iz nadzora – pojačani nadzor i prijavama potrošača)”, rekla je Orban u izjavi za PR centar.

Programom nadzora proizvoda na tržištu obuhvaćene su plastične igračke i igračke ljigavci.

„Izvršeno je ukupno 750 inspekcijskih pregleda, od čega 103 pregleda u proaktivnom nadzoru (po programu - redovni) i 647 pregleda u reaktivnom nadzoru”, navela je Orban.

Saopštila je da je  početka marta do kraja novembra, obavljen administrativni pregled dokumentacije i fizički pregled igračaka - izgled proizvoda, obavještenja za potrošače na proizvodima, CE oznaka, isprave o usklađenosti, da li igračka ima upozorenje o štetnim ili opasnim dejstvima, u zavisnosti od uzrasta.

„Metodom procjene rizika analizirano je 116 uzoraka na prisustvo ftalata i bora u igračkama  (61 uzet od strane sanitarnih inspektora (neispravno 23) i 55 uzoraka su analizirali uvoznici i distributeri (neispravno 15), jer u momentu inspekcijskog nadzora nijesu stavili na uvid isprave o ispitivanju na prisustvo ftalata i bora“, navela je Orban.

 

Ona je kazala da su dostavljeni rezultati ispitivanja pokazali da je ukupno 38 uzoraka bilo neispravno, pojašnjavajući da su uzorci plastičnih igračaka sadržali ftalate u koncentraciji većoj od dozvoljene i uzorci ljigavaca imali su koncentraciju bora veću od dozvoljene.

„Ukupno je pronađeno 1.533 komada nebezbjednih igračaka na tržištu. Subjekti nadzora su sproveli dobrovoljno mjere uništenja za 38 vrsta igračaka -1.533 komada.   Podsjećamo da ftalati mogu štetiti zdravlju djece uzrokujući moguću štetu reproduktivnom sistemu. Gutanje ili kontakt s prekomjernom količinom bora može štetiti zdravlju djece oštećujući njihov reproduktivni sistem“, rekla je Orban.

Roditelji da se više informišu

Izvršna direktorica Udruženja Roditelji Kristina Mihailović saopštila je da većina roditelja u Crnoj Gori ne postavlja često pitanje o bezbjednosti igračaka, zbog čega je neophodno raditi na njihovoj edukaciji i informisanosti, a priča o opasnim igračkama svodi se na objave, koje se tiču prisustva štetnih materija, koje utiču na zdravlje.

Ona je pojasnila da postoji poseban sistem praćenja svih proizvoda koji narušavaju zdravlje, Rapexova lista koja je uspostavljena u sistemu Evropske unije, “ali kod nas to nikad nije zaživjelo, niti smo navikli da pratimo tu listu i da prepoznajemo sve ono što bi moglo da utiče na zdravlje djece”.

Podsjetila je da postoji sajt potrosac.me, na kojem se objavljuju informacije koje se tiču povlačenja proizvoda.

“Tu možete da pogledate da li je neka konkretna igračka povučena. Međutim, nisam sigurna da su roditelji dovoljno informisani da bi to redovno pratili. Sa druge strane, postoje obavještenja koja su firme dužne da objavljuju, najčešće u dnevnim novinama, kada se utvrdi da je određena igračka problematična, pa je povlače sa tržišta. Takođe, nisam sigurna ni da se to zna u dovoljnoj mjeri. Ta dva načina dostupnosti informacija roditeljima, mislim da nisu dovoljna da bi mogli da kažemo da su oni adekvatno informisani”, smatra Mihailović.

Prema njenim riječima, važno je raditi na edukaciji roditelja, građana, da bi bili što svjesniji koliko je važno da djeca koriste igračke koje su bezbjedne.

“Mislim da trenutno ima dosta prostora za mijenjanje u tom segmentu. Važno je naglasiti i to da porodični budžeti i plate nisu visoki i sigurno i da to utiče na odluku da se kupuju određene igračke. Jer kada kupujete igračku koja je bezbjedna i koja bi trebalo da ispunjava sve standarde ona je sigurno i mnogo skuplja. Ali naravno da to nije uvijek slučaj, jer se dešavalo da i skuplje igračke budu vrlo problematične”, rekla je Mihailović.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније