Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

10. 10. 2020. 17:56 >> 17:57

MINISTARSTVO RADA

Napredak u oblastima socijalne politike i zapošljavanja

Crna Gora je napravila dobar napredak na nivou pripreme za clanstvo u Evropskoj uniji (EU) u oblastima socijalne politike i zapošljavanja, za koje je nadležno Ministarstvo rada i socijalnog staranja.

“U Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore za ovu godinu se konstatuje da se taj napredak narocito ilustruje kroz donošenje Zakona o radu, koji je usvojen u decembru prošle godine”, navodi se u saopštenju Ministarstva, koje je zaduženo za realizaciju pristupnih obaveza iz poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 19 – Socijalna politika i zapošljavanje.

Zakon, kako se navodi u izvještaju, uvodi niz reformi koje ukljucuju pojednostavljenje procedura otpuštanja i produžetak ugovora na odredeno vrijeme, sa 24 na 36 mjeseci, uz vecu zaštitu radnika, dok povecanje sankcionisanja u slucaju neprijavljenog rada teži da smanji neformalni rad.

“Ocekuje se da ce nova legislativa pružiti vecu fleksibilnost skracivanjem procedura, pojednostavljivanjem procedura otpuštanja, olakšavanjem korišcenja ugovora na odredeno vrijeme i rasporedivanjem zaposlenih izvan prostorija poslodavaca, na primjer rad na daljinu. Zaštita radnika je takode pojacana u novom zakonu, uvodeci obavezu pismenog ugovora prije rada”, navodi se u saopštenju.

Konstatovana je dobra saradnja socijalnih partnera pri izradi Zakona o radu.

”Kada je rijec o funkcionisanju tržišta rada, u izvještaju je naglašeno da su aktivnosti koje se odnose na ekonomski rast, reformu šeme socijalnih davanja za majke i podrška mladim nezaposlenima, omogucili poboljšanju uslova na tržištu rada. Izvjestan napredak je zabilježen i kada je rijec o mjerama za aktivaciju rada i koordinacija izmedu zapošljavanja i socijalnih službi”, rekli su iz Ministarstva.

U dokumentu se navodi da je u maju prošle godine Vlada povecala minimalnu zaradu 15 odsto. Kao rezultat, zarade su zabilježile umjereni godišnji rast od 0,8 odsto u prošloj godini, istovremeno zadržavajuci konkurentnost lokalnih kompanija.

”Medutim, zaustavljanje ekonomske aktivnosti uvedeno u martu radi sprecavanja širenja Covid-19 imalo je negativan uticaj na tržište rada. Pored toga, i dalje postoje izazovi kao što su niska stopa aktivnosti žena, mladih i osoba sa invaliditetom, kao i visoka dugorocna nezaposlenost”, dodaje se u saopštenju.

Kada je rijec o neformalnoj ekonomiji, konstatuje se da su i dalje potrebni kontinuirani napori za suocavanje sa svim oblicima neformalnosti zajedno sa daljim jacanjem inspekcija rada.

EK je ocijenila da su protokoli usvojeni u vezi sa preventivnim mjerama za Covid-19 u institucijama socijalne i djecje zaštite do sada bili efikasni.

U izvještaju je ukazano na to da su potrebni dodatni napori kako bi se ispunile preporuke iz izvještaja Komiteta UN-a za ekonomska, socijalna i kulturna prava, posebno u pogledu visine socijalnih davanja i odgovarajuc´eg životnog standarda za socijalno ugrožene ljude, a posebno za nezaposlene i beskuc´nike.

”U izvještaju se navodi da je u Poglavlju 2 - Sloboda kretanja radnika, Crna Gora ostvarila odredeni napredak u oblasti sprovodenja pristupa tržištu rada i Evropske kartice zdravstvenog osiguranja. Ovo je ostvareno kroz podršku iz projekta EU o uspostavljanje šema socijalne sigurnosti, što je planirano Akcionim planom za ovo poglavlje”, rekli su iz Ministarstva.

Iz EK su rekli da Crna Gora treba da nastavi da uspostavlja strukture i razvija administrativne kapacitete za sprovodenje pravne tekovine EU.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније