Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

20. 10. 2014. 13:45 >> 14:01

CAMOVIĆ APELUJE

Novinari da ne poklanjaju svoj rad

Nepostojanje adekvatnih kolektivnih ugovora u medijima, kojima se preciziraju prava zaposlenih, glavni je problem, a sindikalno organizovanje je način za prevazilaženje tog problema, saopšteno je danas na konferenciji Radna prava novinara i medijskih radnika.

 

Direktorka Evropske federacije novinara (EFJ), Renata Šreder, rekla je da je posjetila države regiona i ocijenila da je novinarstvo u kritičnoj situaciji.

"Mislim da su u posebno u lošoj situaciji mediji u istočnoj Evropi. Vlasnici medija eksploatišu novinare, najčešće one koji su honororano angažovani ili koji nemaju ugovor, a često članovi sindikata su predmet uznemiravanja, a faktor straha je najveći problem", kazala je ona.

Šreder smatra da je jedini odgovor, iz perspektive EFJ, kolektivno organizovanje i djelovanje, a gdje je moguće uz pomoć pravnog okuženja, kao i postojanje socijalnog dijaloga.

Ona je kazala da je na seminarima koje je to udruženje organizovalo, zaključeno da da je potrebno stvaranje dvostepene uredničke, radne snage, kroz pojedinačne ugovore-ugovore sa frilenserima i potojanje razlike između zaposlenih i frilensera.

"Pokušaj poslodavaca da koriste ekonomsku krizu, kao paravan za napade na postojeće kolektivne ugovore i radnička prava, sve više postaje realnost. Takođe postoji uporna razlika u nadokanadama u odnosu na pol, različito se plaća ženama i muškarcima", rekla je Šreder.

Predsjednica Sindikata medija Crne Gore, Marijana Camović, kazala je da je za crnogorske medije poražavajuće što je mnogo interesantnije međusobno obračunavanje.

"Djelimično je interesantna priča o medijskim nasrtajima i napad na medijske radnike, a obje te teme su interesantnije od iznošenja u javnost načina na koji sami ti mediji tretiraju svoje zaposlene, bio on dobar ili loš, a dobrih primjera je nažalost malo", navela je ona.

Prema njenim riječima, to je razumljivo jer se za političku priču i fizičke nasrtaje može, kako je navela, kriviti neko drugi, "a odgovornost za uslove u kojima rade ljudi koje oni zapošljavaju je isključivo na poslodavcima".

"Treba da nađemo način da ne poklanjamo svoj rad i da se prestane sa kašnjenjem zarada i neuplaćivanja doprinosa", navela je Camović.

Predstavnik Sindikata novinara Srbije, Dejan Gligorijević, rekao je da problem u toj državi predstavlja veliki broj medija.

"Mi imamo preko hiljadu medija, za ekonomsku situaciju i broj stanovinika, to nije održiv broj", kazao je on.

Prema njegovim riječima, gašenje, zatvararanje, gubitak posla u medijima je nešto što je van kontrole i što je problem.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније