Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

02. 09. 2015. 18:46 >> 18:36

UPCG OCJENJUJE

Zabrinjava rast broja blokiranih računa

Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) poziva na što hitnije reagovanje povodom zabrinjavajućih podataka o kontinuiranom rastu broja pravnih lica i preduzetnika sa blokiranim računima, kao i ukupnog iznosa duga po tom osnovu.

Centralna banka Crne Gore još od sredine 2012. godine iz mjeseca u mjesec objavljuje podatke u vezi sa postupkom prinudne naplate kroz nazive pravnih lica, odnosno preduzetnika, njihove matične brojeve, iznose blokade računa i broja dana neprekidnog trajanja blokade računa.

„Analizirajući navedene podatke, lako se uočava rastući trend kako broja dužnika, tako i ukupnog iznosa duga, što, prije svega, govori o hroničnoj nelikvidnosti i nenaplaćenim potraživanjima u Crnoj Gori. U julu 2015. registrovano je 14296 pravnih lica sa blokiranim računima, što u odnosu na jul 2012. predstavlja rast za 19,5 posto (broj blokiranih pravnih subjekata i preduzetnika u julu 2012. bio je 11961). Ukupan dug u julu 2015. iznosio je oko 528 miliona eura, što u odnosu na dug iz jula 2012. (398,5 miliona eura) predstavlja povećanje za čitavih 32,6 posto“, navodi se u saopštenju UPCG.

Ističu da zabrinjava i podatak o tome da se gro blokiranih pravnih lica i preduzetnika (preko 90 posto) nalazi u blokadi preko godinu dana.

„Sa druge strane, prema podacima Poreske uprave sa presjekom stanja u julu ove godine, samo dug 200 najvećih poreskih dužnika iznosi oko 168 miliona eura, pri čemu je značajno naglasiti da neaktivni, brisani iz Centralnog registra i dužnici u stečaju čine više od dvije trećine i ukupnog broja i duga, što upućuje na zaključak da će se većina poreskog duga veoma teško naplatiti“, dodaje se u saopštenju.

Kako navode, utisak je da, i pored redovnog publikovanja, navedeni podaci ne nailaze na adekvatnu rekaciju kreatora politika i donosioca odluka na državnom i lokalnom nivou.

„UPCG je stava da je ovakvo stanje izuzetno zabrinjavajuće i da, kao takvo, povratno negativno utiče ne samo na nemogućnost naplate potraživanja na relaciji privreda-privreda i privreda-javni sektor, što dovodi do zastoja u poslovanju i njegovom planiranju, već i generalno na zaposlenost, ekonomski rast i standard građana, ali i perspektive buduće ekonomske aktivnosti u zemlji“, piše u saopštenju.

Komentarišući stanje u privrednom sektrou, iz UPCG ocjenjuju da, iako su se različitim sporadičnim mjerama i zakonskim rješenjima pokušavali ublažiti loši uslovi i ambijent za poslovanje, te mjere do sada nijesu pokazale suštinski napredak u pogledu snaženja preduzeća i kreiranja konkretnih podsticaja za efikasnije poslovanje.

„Opterećenost privrede različitim fiskalnim i parafiskalnim nametima je izrazito visoka u odnosu na njihovu profitabilnost i poslovne domete. Sa druge strane, u uslovima prezaduženosti, teško je obezbijediti dodatne izvore finansiranja, pa se lanac nelikvidnosti i nesolventnosti produžava. U naporima za  rješavanje davno prepoznatih problema privrede potreban je proaktivan i afirmativan odnos svih društvenih činilaca. Uspostavljanje istovjetnog tretmana svih poreskih obveznika, efikasne uprave, predvidljivog poslovnog okruženja, uvođenje u legalne tokove onih koji posluju u 'sivoj' zoni, te   rasterećenje od nepotrebnih procedura, samo su neke od neophodnih aktivnosti i  mjera koje se moraju preduzeti bez odlaganja“, zaključuje se u saopštenju Unije poslodavaca.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније