Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

07. 08. 2013. 14:34 >> 14:34
1

KRAJ JUNA

Državni dug 50,1% BDP-a

Državni dug Crne Gore na kraju juna je iznosio skoro 1,77 milijardi eura, odnosno 50,1 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Državni dug je na kraju juna neznatno smanjen u odnosu na maj, prenije je Mina biznis. U novom Biltenu Ministarstva finansija navodi se da je unutrašnji dug iznosio 442 miliona eura, a dug prema nerezidentima 1,32 milijarde eura.ž

Iz Ministarstva su naveli da su prvu polovinu ove godine karakterisala, većim dijelom, pozitivna ekonomska kretanja.

Ekonomija je, prema preliminarnim podacima, u drugom kvartalu porasla oko 1,7 odsto. BDP je u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isto tromjesečje prošle ojačao 4,3 odsto.

“Stopa rasta u drugom ovogodišnjem kvartalu je dominantno opredijeljena rastom industrijske proizvodnje, trgovine na malo i boljom naplatom poreza, što je pozitivna posljedica borbe protiv sive ekonomije”, navodi se u Biltenu.

Prema podacima Ministarstva finansija, budžetski prihodi su za šest mjeseci iznosili 516,1 milion eura, što je 1,43 odsto iznad plana i 8,8 odsto iznad naplate za isti period prošle godine.

Rashodi budžeta su iznosili 595,6 miliona eura, što predstavlja smanjenje u odnosu na plan za 30,7 miliona eura ili 4,9 odsto. Deficit budžeta za prvih pola godine je iznosio 79,6 miliona eura i pokazuje tendenciju smanjenja u odnosu na prošlu godinu i u odnosu na ovogodišnji plan.

Iz Ministarstva su saopštili da je neto priliv stranih direktnih investicija SDI u periodu od januara do kraja maja ove godine iznosio 112,12 miliona eura, što je 5,5 odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period.

“U poređenju sa uporednim periodom, evidentna je promjena strukture investicija, odnosno blagi pad ulaganja u nekretnine i značajan pad investicija u preduzeća i banke, uz rast interkompanijkog duga”, objasnili su iz Ministarstva.

Ukupna spoljnotrgovinska razmjena od početka godine do kraja maja iznosila je 841,8 miliona eura, što je 2,9 odsto niže u odnosu na isti period prošle godine.

Deficit u robnoj razmjeni iznosio je 510,9 miliona eura ili 9,8 odsto manje, zbog značajno veće vrijednosti izvoza i relativno niske vrijednosti uvoza.

“Na povećanje izvoza robe uticao je rast izvoza električne energije od 295 odsto. Nastavljen je trend smanjenja izvoza aluminijuma i gvožđa i čelika. Na pad uvoza robe najviše je uticalo smanjenje uvoza električne energije i nafte i naftnih derivate”, dodaje se u Biltenu.

Industrijska proizvodnja je u periodu od januara do maja porasla 9,1 odsto, usljed visokog rasta u sektoru snabdijevanja električnom energijom, gasom i parom od 82 odsto.

“Kretanje ukupne industrijske proizvodnje do kraja godine zavisiće, prvenstveno, od pronalaženja održivog rješenja za Kombinat aluminijuma KAP, koje bi podrazumijevalo stabilno snabdijevanje električnom energijom i aktiviranje prerađivačkih kapaciteta”, kazali su iz Ministarstva.

Iz tog Vladinog resora su podsjetili da projektovana realna stopa rasta za ovu godinu iznosi 2,5 odsto i da će biti ostvarena uz povoljnu turističku sezonu, nastavak realizacije započetih investicija, dobru naplatu prihoda i rješavanje situacije u KAP-u.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније