Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Objavio: I. P. ]

16. 12. 2018. 11:22 >> 10:56
5

POPOVIĆ OCIJENILA

Uvođenje druge valute u CG bilo bi problematično za EU

Bilo koji scenario koji se tiče nekorišćenja eura kao sopstvene valute u Crnoj Gori mogao bi samo da dovede do dodatnih troškova i problema u državi i Evropskoj uniji (EU), saopštila je potpredsjednica Demokratske Crne Gore, Zdenka Popović.


“Uvođenje druge valute bi bilo problematično za EU, dok bi štampanje nacionalne valute iziskivalo velike troškove uz veliki rizik od inflacije i rizik deviznog kursa”, kazala je Popović agenciji Mina-business.

Ona je, komentarišući pregovore Crne Gore sa EU o Poglavlju 17 koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu uniju, navela da su to sve razlozi zbog kojih očekuje modifikaciju kriterijuma konvergencije kada je u pitanju Crna Gora i njen monetarni sistem.

Popović je podsjetila da je Crna Gora 2002. godine unilateralno obavila konverziju njemačke marke u euro bez znanja Evropske centralne banke (ECB).

“Da bi jedna država mogla da koristi euro kao svoju valutu mora biti članica EU i da u potpunosti poštuje kriterijume iz Mastrihta. Kao što je tada od članica EU prećutno prihvaćena činjenica da Crna Gora koristi euro kao svoju valutu, tako i sada očekujem uvažavanje ove specifičnosti”, rekla je Popović.

Prema njenim riječima, osnovni uslov za zatvaranje Poglavlja 17 je poštovanje principa iz Mastrihta koji podrazumijevaju stabilnost cijena, održivo stanje javnih finansija, stabilnost kamatnih stopa na vladine obveznice i budžetski deficit i javni dug koji ne smiju biti viši od tri odsto odnosno 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Podrazumijeva se i stabilnost nacionalne valute u odnosu na euro i to najmanje dvije godine prije učlanjenja u Evropsku monetarnu uniju.

“Kao što je poznato, Crna Gora nema svoju valutu, tako da je ovaj posljednji kriterijum nemoguće ostvariti”, poručila je Popović.

Ona je kazala da su smanjenje javnog duga, koji je već početkom oktobra dostigao nivo od 70,1 odsto BDP-a i ima tendenciju rasta, kao i smanjenje budžetskog deficita i dovođenje na nivo od tri odsto BDP-a, veliki izazovi koji čekaju državu kada je u pitanju Poglavlje 17.

Пратите нас на

Коментари5

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније