Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Dan; Objavio: O.Z.

18. 09. 2020. 07:42 >> 07:42

PODNIJETA 43 PRIGOVORA

EPCG gasila struju kod 24.676 potrošača

Veliki broj kupaca žali se državnoj Elektroprivredi (EPCG) zbog problema sa računima za struju i isporuku električne energije. Tokom 2019. godine EPCG dobila je 5.761 prigovor vezan za probleme sa računima za struju i isporuke električne energije. To znači da je tokom prošle godine državna firma prosječno dnevno dobijala oko 16 prigovora, odnosno prosječno oko 480 prigovora mjesečno, piše Dan.

To se može vidjeti u Izvještaju o stanju energetskog sektora Crne Gore za prošlu godinu, koji je izradila Regulatorna agencija za energetiku (RAE) za Skupštinu Crne Gore. Od ukupnog broja prigovoratokom prošle godine najviše ih se odnosilo na provjeru mjernih veličina iskazanih na računu njih 4.256. EPCG je 2.282 takva prigovora riješila u korist kupaca, dok je 1.974 odbila kao neosnovane.

Veliki broj prigovora odnosi se i na neispravnost brojila njih 1.348, od kojih je svega 199 bilo osnovano. Prigovora zbog obustave isporuke električne energije bilo je ukupno 43, od kojih samo dva nisu bila osnovana. Tokom 2019. godine evidentirano je i 28 prigovora zbog neispunjavanja minimu ma kvaliteta, od kojih je usvojeno samo četiri. Zakonom je obezbijeđena zaštita kupaca i kroz obavezu snabdjevača da rješava prigovore vezane za snabdijevanje električnom energijom.

"Zbog neizvršavanja obaveza utvrđenih računom za utrošenu električnu energi ju izvršena je obustava isporuke električne energije kod 24.676 kupaca, što je 2.665 obustava manje nego u 2018. godini, dok su po ovom osnovu podnijeta 43 prigovora. Pored navedenog, zakonske obaveze snabjevača obuhvataju, između ostalog, obavezu izrade programa mjera pomoći krajnjim kupcima u izvršavanju dospjelih ugovornih obaveza radi sprečavanja obustave snabdijevanja", piše u izvještaju Regulatorne agencije za energetiku.

EPCG je donijela navedeni program kojim su predviđene sledeće mjere: popust za redovno plaćanje računa za utrošenu električnu energiju, mogućnost zaključivanja sporazuma o izvršavanju obaveza za u trošenu e lektričnu energiju na rate, prekid obračuna kamata za kupce sa zaključenim sporazumom i besplatno pružanje servisnih informacija kupcima.

"U 2019. godini zaključen je 16.881 sporazum o izvršavanju obaveza za utrošenu električnu energiju na rate, i to 16.242 sa kupcima iz kategorije domaćinstva, a 639 sa ostalim kupcima. Od navedenog broja, 8.516 su kupci iz ranijeg perioda koji su utvrdili ovaj način izvršavanja obaveza. Kupcima koji imaju zaključen sporazum o izvršavanju obaveza za utrošenu električnu energiju na rate i koji su blagovremeno izmirivali obaveze po sporazumu, EPCG ne obračunava zateznu kamatu", navodi se u izvještaju RAE.

U cilju stimulisanja kupaca iz kategorije domaćinstva koji redovno izmiruju račune za utrošenu električnu energiju, EPCG je u 2019. godini obračunavala popust na račun za u trošenu e lektričnu energiju.

RAE usvojila osam žalbi u vezi kvaliteta snabdijevanja

U izvještaju RAE za Skupštinu Crne Gore navodi se da je pojedinačni minimum kvaliteta snabdijevanja električnom energijom, takođe, bio predmet nadzora agencije u okviru postupaka po žalbama kupaca.

"U avgustu 2019. godine počela je primjena finansijskih kompenzacija, koje su energetski subjekti dužni da plate zbog neispunjavanja propisanog minimuma kvalipteta snabdijevanja. U prvih pet mjeseci primjene mehanizma finansijskih kompenzacija Agenciji kao drugostepenom organu dostavljena je svega jedna žalba. Međutim, u narednom periodu broj žalbi se povećao, što ukazuje na bolju informisanost kupaca o novostečenim pravima. U 2019. godini posgupano je po tri žalbe, od kojih je jedna usvojena, a dvije proslijeđene prvostepenom organu na posgupanje, dok se u 2020. godini do kraja juna odlučivalo o osam žalbi, od kojih je šest usvojeno, dok su dvije odbijene kao neosnovane", navodi se u izvještaju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније