Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

09. 12. 2013. 18:34 >> 18:35

SLJEDEĆE GODINE

SB: Rast CG ekonomije 2,5 odsto

Crnogorska ekonomija će, prema procjeni Svjetske banke, u narednoj godini porasti 2,5 odsto, jer se očekuje realizacija najavljenih investicija, posebno u turizmu i energetici.

Viši ekonomista SB za Crnu Goru i Hrvatsku, Sanja Madžarević Šujster, kazala je da je rast Crne Gore ove godine na nivou rasta zemalja regije jugoistočne Evrope, odnosno 1,8 odsto.

“Tokom ove godine dolazi do brže konvergencije Crne Gore u poređenju sa 11 zemalja, novih članica EU. Rastom upravlja maloprodaja i turizam, ali je industrijska proizvodnja prilično promjenljiva”, rekla je Madžarević Šujster prilikom predstavljanja petog redovnog ekonomskog izvještaja za zemlje JIE.

Zemlje regije uključuju, pored Crne Gore, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Makedoniju i Srbiju.

Ona je ocijenila da je izvoz bio visoko zavisan od izvoza električne energije, koja je uspjela djelimično nadomjestiti pad izvoza aluminijuma, iako ne u potpunosti.

“Crna Gora je tokom ove godine imala rekordno visok izvoz električne energije koji je pokušao djelimično nadomjestiti pad u izvozu aluminijumske proizvodnje i metalne industrije”, kazala je Madžarević Šujster.

Stopa nezaposlenosti je visoka, 19,2 odsto, iako dolazi do pomaka u stopi aktivnosti stanovništva, odnosno povećanja radne snage, što je pozitivan trend.

“Tokom posljednja četiri kvartala došlo je do povećanja stope aktivnosti od dva odstotna boda”, dodala je Madžarević Šujster.

Eksterni debalans i dalje visok

Prema njenim riječima, eksterni disbalans, odnosno negativan saldo na tekućem računu je smanjen, pa će ove godine biti vjerovatno ispod 16 odsto BDP-a. To je prilično visoko, ali prije četiri godine ta stopa je bila preko 35 odsto BDP-a.

“Da ove godine budžet nije morao apsorbovati preko tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) za otplatu garancija datih Kombinatu aluminijuma javni deficit bi bio ispod dva odsto BDP-a, što bi svrstalo Crnu Goru među rijetke zemlje sa niskim deficitom”, precizirala je Madžarević Šujster.

Sa otplatom garancija i potrebom za dodatnim zaduživanjem, kako je navela, javni dug je zadržan na prošlogodišnjem nivou između 52 i 53 odsto BDP-a.

Kratkoročni makroekonomski prioriteti, prema ocjeni SB, ogledaju se u nastavku fiskalne konsolidacije u svrhu smanjena javnog duga i kreiranja fiskalnog prostora za investicije u srednjem roku.

“Prioriteti se odnose i na smanjenje nelikvidnosti sistema i poboljšanje naplate poreskih dugova rješavanjem zaostalih plaćanja javnog sektora, osnaživanje finansijskog sektora rješavanjem problema nekvalitetnih kredita i nastavak unaprijeđenja investicione klime”, navela je Madžarević Šujster.

Ona je ocijenila da za politike koje slijede kako bi se deficit smanjivao i kako bi se smanjio rast javnog duga, država će trebati da potegne za kombinacijom mjera i na poreskoj i rashodnoj strani, s obzirom na prilično visoku visinu rashoda, odnosno 47 odsto BDP-a.

Komentarišući moguće zaduženje Vlade od 800 miliona eura za izgradnju autoputa, Madžarević Šujster smatra da će vjerovatno to zaduženje ići postepeno gdje će se država zaduživati kako se bude radio određeni dio same dionice, prenijela je Mina business. 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније