Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

03. 10. 2014. 14:26 >> 14:24

NVO STEČAJCI

Traže izmjene Zakona o stečaju

Nevladina organizacija (NVO) Stečajci u Crnoj Gori predala je nadležnom skupštinskom Odboru inicijativu kojom traži izmjene Zakona o stečaju i konsultativna saslušanja nadležnih.

 

 

 

Predstavnici te NVO su zatražili konsultativno saslušanje ministara pravde i ekonomije, Duška Markovića i Vladimira Kavarića, kao i predsjednika privrednih sudova u Podgorici i Bijelom Polju, Blaža Jovanića i Muzafera Hadžajlića.

Inicijativom je zatraženo da Odbor inicira izmjenu Zakona o stečaju i podzakonskih akata, kako bi se profesionalizovale funkcija stečajnih upravnika i dodeljivala im se fiksna mjesečna naknada za rad ne veća od dvije i po prosječne neto zarade u Crnoj Gori na mjesečnom nivou.

U inicijativi je navedeno da su stečajni upravnici koji su angažovani u preduzećima u stečaju do sada bile osobe koje su položile stručni ispit, a stalno su bili angažovani na drugim poslovima.

“Umjesto da vode poslove preduzeća i zastupaju stečajnog dužnika, stečajni upravnici su samo djelimično angažovani na ovom poslu – što se negativno odražavalo na preduzeća u stečaju, posebno kad se radilo o preduzećima koja su bila u državnom vlasništvu”, navedeno je u saopštenju.

Umjesto, kako se dodaje, da se preduzeća polako revitalizuju ili da se unovči njihova bogata imovina i isplate potraživanja, uglavnom se dešavalo suprotno, odnosno da su nakon stečaja preduzeća polako ulazila u još veće probleme.

“Zbog neangažovanja, a često i nesavjesnog rada stečajnih upravnika, preduzeća su nakon stečaja izlazila sa otuđenim akcijama akcionara i smanjenom stečajnom masom, jer stečajni upravnici nijesu izvršavali zakonske obaveze i preduzimali mjere u cilju obezbjeđenja stečajne mase kako bi se sačuvala njena vrijednost. Takođe, stečajni postupak je odugovlačen i više od dvije godine – što je postepeno umanjivalo vrijednost kompanija”, kazali su iz NVO Stečajci u Crnoj Gori.

Da bi se spriječila ovakva dalja praksa, kako smatraju, potrebno je profesionalizovati funkciju stečajnog upravnika, kako bi bili potpuno posvećeni očuvanju stečajne imovine i obnovi kompanija u stečaju.

“Iako im je do sada posao u kompanijama u stečaju bio samo usputni angažman, stečajni upravnici su više nego dovoljno zarađivali od ovih poduhvata. Za prodaju ispod tržišne cijene i uništavanje imovine preduzeća dobijali su najčešće i više desetina hiljada eura”, rekli su predstavnici NVO Stečajci u Crnoj Gori.

To je, kako su dodali, bio i slučaj sa Impregnacijom drveta Kolašin, gdje je stečajni upravnik dobio 30 hiljada eura za uništavanje preduzeća.

“Pošto stečajni upravnici imaju primanja u rangu najviših državnih funkcionera, postoji osnov i sa finansijske strane da se njihova pozicija profesionalizuje. Zbog toga tražimo da se iniciraju izmjene Zakona o stečaju kako bi stečajni upravnici bili profesionalci, koji su isključivo angažovani na vođenju stečajnog postupka”, objasnili su predstavnici NVO Stečajci u Crnoj Gori.

Oni smatraju da plate stečajnih upravnika treba ograničiti na dvije i po prosječne neto zarade u Crnoj Gori na mjesečnom nivou.

“Pozivamo Odbor da uvrsti u dnevni red prve sljedeće sjednice raspravu o navedenoj predstavci, organizuje konsultativna saslušanja nadležnih i inicira izmjene relevantnog zakona i podzakonskih akata”, zaključeno je u saopštenju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније