Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

19. 12. 2020. 14:41 >> 14:40
21

PAPOVIĆ

"Izmjenama Zakona SPC-u dali povlašćen položaj"

Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) predloženim izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti daje se povlašćen položaj u odnosu na druge vjerske zajednice, smatra poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Dragutin Papović navodeći da je ekspertska Vlada izvršila državni udar preuzimajući ingerencije Ustavnog suda.

On je saopštio da je ministar pravde ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić u januaru ove godine saopštio da je prirodno da se prvo Ustavnom sudu Crne Gore podnese inicijativa za ocjenu ustavnosti tog zakona, a da kasnije, ako bude potrebe i iscrpu se domaća pravna sredstva, uslijedi obraćanje Evropskom sudu za ljudska prava.

"To je o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti izjavio član pravnog tima SPC u Crnoj Gori dr Vladimir Leposavić u januaru 2020. godine. Umjesto da posluša svoje mišljenje iz januara, Leposavić se kao ministar odlučio za izmjene i dopune zakona koje su usvojene bez javne rasprave i po hitnom postupku. Hitne su izmjene kojima se nanosi šteta državi i drugim vjerskim zajednicama u korist SPC. Iz člana 12 je uklonjena obaveza vjerskih zajednica da se dobra koja predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore, a na kojima one imaju pravo svojine ili korišćenja, ne mogu otuđiti, premještati ili iznijeti iz države, bez saglasnosti Vlade. U obrazloženju je navedeno da se ovom izmjenom „eliminiše pravna sigurnost nepreciznog ponavljanja pravne norme iz Zakona o zaštiti kulturnih dobara Crne Gore“. Tako SPC neće trebati saglasnost Vlade za premještanje, iznošenje ili otuđenje dobara koja predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore. Vlada je javno priznala da eliminiše pravnu sigurnost u ovoj oblasti", naveo je Papović.

Prema njegovim riječima, član 24 važećeg zakona glasi: „Vjerske zajednice koje su prijavljene i evidentirane kod nadležnog organa uprave u Crnoj Gori u skladu sa Zakonom o pravnom položaju vjerskih zajednica („Službeni list SRCG”, broj 9/77) i djeluju u Crnoj Gori na dan stupanja na snagu ovog zakona upisuju se u evidenciju postojećih vjerskih zajednica (u daljem tekstu: Evidencija), koju vodi Ministarstvo, podnošenjem prijave za upis od strane lica ovlašćenog za zastupanje.“

Izmjenama je, navodi Papović, predloženo da se “u Knjigu evidentiranih vjerskih zajednica upisuju se postojeće vjerske zajednice koje su pravni subjektivitet stekle po svom istorijskom kontinuitetu i ranijim propisima, odnosno čiji je pravni subjektivitet prepoznat i priznat od strane državnih organa u pravnom sistemu i koje su djelovale kao pravna lica.“

"Dok je važeći zakon uvažio pravni status vjerskih zajednica koje su taj status stekle u skladu sa zakonom iz 1977. godine i tako im obezbijedio kontinuitet pravnog subjektiviteta, predloženim izmjenama se uvodi pravni subjektivitet na osnovu „istorijskog kontinuiteta“. Bilo bi dobro da ministar Leposavić objasni koji je organ nadležan za utvrđivanje istorijskog kontinuiteta. Nova Vlada na ovaj način omogućava da SPC u Crnoj Gori dobije pravni subjektivitet iako se nije prijavila ni na osnovu zakona iz 1977. godine, ni na osnovu važećeg zakona. Time se SPC daje povlašćen položaj u odnosu na druge vjerske zajednice čime se neminovno uvodi diskriminacija", piše u saopštenju.

Izmjenama je, dodaje Papović, predloženo brisanje stava 3 u članu 25 koji glasi: „Dio vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, a djeluje u Crnoj Gori, može steći svojstvo pravnog lica u Crnoj Gori upisom u Registar ili Evidenciju.“

"Vjerovatno je odlučeno da nema potrebe da se eparhije SPC registruju u Crnoj Gori jer je predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić izjavio da su Srbija i Crna Gora srpske države. To je „srpski svet“ u kome za SPC nema državnih granica i u kome SPC pravni subjektivitet stiče nebuloznim „istorijskim kontinuitetom“. U obrazloženju je navedeno da je brisanje ovog stava potrebno jer „ima diskriminatoran karakter“. Nova Vlada smatra da je diskriminacija kada zakon u Crnoj Gori Srbiju tretira kao inostranstvo. Predloženo je brisanje i člana 36 koji glasi: „Kontrolu zakonitosti sticanja sredstava vjerske zajednice i kontrolu zakonitosti namjenskog trošenja sredstava vjerske zajednice iz državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave vrše nadležni organi, u skladu sa zakonom.“ Svetosavska Vlada je na ovaj način vjerskim zajednicama, a prije svega SPC, dala mogućnost da svoj i državni novac stiču i troše bez kontrole."

"Ovako „napredno“ rješenje nije imala ni Islamska država Iraka i Levanta. Vlada je odlučila i da izbriše član 38 koji glasi: „Nepokretna i pokretna dobra koja su u svojini vjerske zajednice upisuju se, odnosno registruju, na ime vjerske zajednice ili organizacionog dijela vjerske zajednice čiji je vjerski centar u inostranstvu, a koji ima svojstvo pravnog lica sa sjedištem u Crnoj Gori. Na ime vjerskih zajednica i organizacionih djelova iz stava 1 ovog člana upisuje se i pravo korišćenja na pokretnim i nepokretnim dobrima u državnoj svojini koje je država povjerila vjerskoj zajednici na korišćenje", piše Papović.

Ističe da je na taj način SPC dato pravo da svoju imovinu, uključujući i korišćenje državnih dobara iz kulturne baštine Crne Gore, može upisati na ime i adresu svojih vrhovnih organa u Beogradu.

"SPC i njena Vlada su živjeli za dan kada će brisati članove 62, 63 i 64 koji su propisali uslove i postupak da vjerski objekti sagrađeni do 1. decembra 1918. godine kao kulturna baština Crne Gore postanu državna svojina. Kao glavni razlog za njihovo brisanje navedeno je da oni nijesu u saglasnosti sa Ustavom. Tako je ekspertska Vlada izvršila državni udar jer je preuzela nadležnost Ustavnog suda. U obrazloženju za brisanje ovih članova navedeno je i to da oni nijesu usaglašeni sa Mišljenjem Venecijanske komisije od 21-22. juna 2019. godine. To nije tačno jer je Venecijanska komisija u ovom Mišljenju o članovima 62 i 63 navela: „Generalno, nije problematično to što lex specialis određuje poseban upravni i sudski postupak, ako materijalna pravila i procesni kriterijumi obezbjeđuju nivo sudske zaštite koji je ekvivalentan onom u parničnom postupku..."

Opšte karakteristike postupka, ocjenjuje Papović, ne izazivaju nikakvu posebnu kritiku...

"Venecijanska komisija stoga preporučuje da nacrt zakona izričito kaže da sama činjenica da je država proglašena vlasnikom neke vjerske imovine neće automatski uticati na ranije postojeće pravo korišćenja te imovine.“ Ova preporuka Venecijanske komisije je usvojena, pa je u članu 64 napisano: „Po pravosnažnosti odluke kojom se vrši upis prava državne svojine u katastar nepokretnosti u skladu sa članom 62 st. 1 i 2 ovog zakona, vjerska zajednica nastavlja sa korišćenjem objekata i zemljišta koji su predmet upisa do odluke državnog organa nadležnog za odlučivanje o državini, korišćenju i raspolaganju ovim objektima i zemljištem.“ Zakon je usklađen sa Mišljenjem Venecijanske komisije i zato ne postoje opravdani razlozi za izmjene i dopune. O tome svjedoči i činjenica da se u skladu sa ovim zakonom evidentiralo 16 vjerskih zajednica, a među njima Katolička crkva, Islamska i Jevrejska zajednica", zaključuje Papović.

Пратите нас на

Коментари21

Остави коментар
Види још

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније