Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

15. 01. 2021. 15:30   >>  15:38

CGO

Vlada u 2020. oborila rekord sa počasnim državljanstvima

Centar za građansko obrazovanje (CGO) godinama ukazuje na spornu praksu dodjele tzv. počasnih državljanstava, ali umjesto da se to pitanje sistemski adresira u 2020. godini oboren je rekord sa čak 115 izdatih počasnih državljanstava, od čega je preko trećina iz perioda nakon okončanja parlamentarnih izbora do stupanja na funkciju nove Vlade, naveli su saopštenju.

''Od 2008. do 2020.godine, crnogorska Vlada je, po podacima koje ima CGO, izdala 390 počasnih državljanstava. U analizi CGO-a, Počasna državljanstva – kako se i kome dodjeljuju se, između ostalog, navode i 203 lica koja su primljena u počasno državljanstvo do jula 2015.godine. To je kasnijih godina dopunjeno sa još 223 lica koja su primljena sukcesivno: dodatnih 10 lica u 2015. godini, 18 lica u 2016. godini, 12 lica u 2017. godini, 10 lica u 2018. godini, 22 lica u 2019. godini i 115 lica u 2020. godini'', kazali su iz CGO-a.

U 2020. godini, kako tvrde, bilježi se gotovo trećina svih dodijeljenih počasnih državljanstava za proteklih 12 godina, od čega je 37 dobilo taj status od 30.09.2020. do 4.12.2020. godine.

''Treba napomenuti da se radi o krajnje netransparentnom procesu, da su rješanja o dodjeli ovih državljanstava tipska i štura, odnosno da se iz njih za najveći broj ovih lica ne može zaključiti kakav su to realan doprinos imali da bi se tretirali kao lica od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski ili drugi interes Crne Gore, kako je to definisano članom 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu'', stoji u saopštenju.

Isitču da pored Rješenja kojima nedostaje suštine, a to su, kažu, osnov prijema, ko su predlagači lica ali i drugi formalno pravni elementi, ostaje i otvoreno pitanje njihove zakonitosti zbog predlagača.

''Naime, članom 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu se kao jedini zakonski predlagači navode predsjednik Crne Gore, predsjednik Skupštine ili predsjednik Vlade, dok u praksi imamo brojna rješenja koja se kose sa ovom zakonskom odredbom odnosno najčešće su prijedlozi dolazili preko ministara'', smtraju iz CGO-a.

Takođe, ukazuju da je notirana i praksa koja ukazuje na moguće dodatne zloupotrebe kroz činjenicu da su neki članovi porodica onih koji su po člani 12 primljeni u crnogorsko državljanstvo u brzoj i upitnoj proceduri primani nakon toga u crnogorsko državljanstvo po članu 16 istog Zakona, a samim tim se isti ne računaju ovaj broj od 390 počasnih državljanstava.

CGO objavljuje spisak svih počasnih državljanstava od 2008. do 2020.godine i poziva novu Vladu i nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova da to čine na svojim zvaničnim stranicima jer javnost ima pravo da zna ko po ovoj proceduri i zbog čega dobija crnogorsko državljanstvo.

''Takođe, pozivamo nadležne organe da ovom procesu ubuduće pristupaju savjesno i da ga dovedu u zakonski okvir, kao i da rješenja o dodjeli ovih državljanstava prate iscrpna obrazloženja kako se ne bi pravila veća šteta nego korist primjenom ovog instituta'', zaključuju u saopštenju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније