Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

Beta [ Objavio: O.Z. ]

15. 06. 2018. 18:25 >> 18:15

PREGOVORI S EU

Makedoniji i Albaniji uslovni poziv

Vođe Evropske unije će krajem mjeseca vjerovatno uputiti samo "uslovni poziv" Makedoniji za početak pregovora o članstvu, iako je sporazum Atina-Skoplje o imenu snažno pozdravljen u EU, koja je isticala da je to preduslov za datum pregovora.

To je dijelom i posljedica stava, naročito Francuske i Holandije, ali i još nekih članica EU da se makar i daleki izgledi za ulazak u članstvo novih zemalja ostave po strani i samo naglasi "perspektiva približavanja" Uniji sve dok se iznutra EU ne preustroji i učvrsti tako da bude u stanju da primi neku novu članicu, s tim da ona sprovede nužne reforme.

U tijelima Savjeta ministara EU, koji spremaju zaključke koji će podržati samit Unije, se navodi i da će "uslovni poziv" za pregovore izgleda biti dat i Albaniji.

Jer, kako je pokazala rasprava u Komitetu stalnih predstavnika zemalja EU (COREPER) u Savjetu ministara, Evropska komisija bi tokom jeseni trebalo da podnese izvještaj Savjetu ministara EU da li su vlasti u Skoplju i Tirani sprovele još neke nužne reforme i otklone vidne manjkavosti u vladavini prava, pravosuđu i suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala.

Dotad bi trebalo da se otklone i sve nedoumice oko punog sprovođenja sporazuma Atina-Skoplje o novom imenu Makedonije, jer bi dotad makedonski građani o tome trebalo da se izjasne i na referendumu.

Ambasadori Francuske i Holandije su tokom rasprave u COREPER-u ocijenili da bi svrsishodno bilo da se poziv za pregovore o članstvu s Makedonijom i Albanijom odgodi do polovine iduće godine sve dok se nadležna tijela i vlade Unije ne uvjere da su tamo istinski sprovedene promjene i da su vlasti u stanju da suzbiju korupciju i organizovani kriminal.

Jer ako bi oko toga bilo sumnje, imajući u vidu neraspoloženje u mnogim članicama EU oko proširivanja, velike probleme s imigracijom, kao i izbore za Evropski parlament iduće godine, to bi onda mogle da iskoriste populističke i euroskeptične snage i ojačaju svoje izgleda da još više prodru u vlast.

Ali, više članica EU, naročito s istoka Evrope, kao i Austrija, Njemačka i Evropska komisija smatraju da treba održati "privlačnu moć" Unije za zemlje Zapadnog Balkana jer to upravo održava tamošnju riješenost za demokratske reforme i sužava mogućnost upliva vanevropskih sila.

Takođe se smatra da početak pregovora o članstvu daje mogućnosti i instrumente za nadzor i podsticanje promjena u pravcu demokratije i konkuretne tržišne privrede u zemljama kandidatima za ulazak u evropski klub.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније