Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

[ Beta, Objavila: R.P. ]

21. 11. 2018. 21:34 >> 21:22
3

ODGOVORNOST NA VLASTI

Ombudsmanka upozorila na relativizaciju ustaštva

Hrvatska zaštitnica građana Lora Vidović upozorila je da izostanak adekvatne reakcije vlasti na pojavu ustaških, ili nacističkih simbola u javnom prostoru dovodi do osnaživanja revizionističkih stavova o karakteru NDH, što narušava temeljne vrijednosti Ustava Hrvatske i otvara prostor mržnji.

U opsežnoj analizi koja je objavljena na njenoj internet stranici Vidović je navela da su u javnom prostoru u Hrvatskoj prisutni "eksplicitni ustaški ili nacistički simboli ili oni koji asociraju na ustaški pokret".

"Tako se poslednjih godina štampaju knjige, pišu i objavljuju članci i intervjui, održavaju tribine, snimaju dokumentarni filmovi i emituju televizijske emisije, u kojima se negira ili umanjuje zločinački karakter NDH. Osim u huškačkim i nacionalistički obojenim medijima, ovakvi stavovi iznose se i u službenom glasilu Katoličke crkve, a prodrli su i u prevladavajuće medije, uključujući i na javnu televiziju", ukazala je Vidović.

Ona je istakla da se, budući da su "reakcije vlasti često nekonzistentne ili izostaju, stiče utisak da ih prećutno tolerišu pa se u društvu stvara atmosfera koja podstiče osnaživanje revizionističkih stavova o karakteru NDH".

"Pojave negiranja karaktera NDH i razmjera zločina ustaškog režima, isticanja simbola u javnom prostoru ili korišćenje sintagmi kojima se prema njemu izražavaju simpatije, u hrvatskom su društvu toliko učestale, da su gotovo prećutno prihvaćene", ističe Vidović.

Ona je naglasila nužnost edukacije, ali i razvijanje tolerancije i kulture istorijskog sjećanja, na šta, kako je istakla, ukazuju i rezultati Istraživanja političke pismenosti učenika završnih razreda srednjih škola u Hrvatskoj iz 2015. prema kojima čak polovina učenika nije sigurna je li NDH bila fašistička tvorevina.

Osim toga, radi suzbijanja nesnošljivosti i govora mržnje među mladima, i Evropska komisija protiv rasizma i nesnošljivosti Savjeta Evrope (ECRI) je u Izvještaju upućenom Hrvatskoj 2018. preporučila uvođenje obaveznog obrazovanja iz ljudskih prava, navela je zaštitnica građana.

Zbog toga je, dodaje se u analizi, na svim odgovornim članovima društva važna uloga kontinuiranog reagovanja na pojave relativizacije karaktera ustaške države, a najveća odgovornost je na vlasti koja "mora ponijeti odgovornost za poštovanje i primjenu Ustava i pridržavanje zakona i stati na put ponašanjima kojima se simbolički ili direktno podržava ili veliča NDH, kao i negiraju ili umanjuju zločini koje je ona proizvela".

"Treba jasno istaći da je prema Ustavu, državni suverenitet Hrvatske nastao nasuprot proglašenju NDH, da je NDH suprotstavljena savremenoj Hrvatskoj, kao i da je Hrvatski sabor Deklaracijom o antifašizmu 2005. godine potvrdio antifašističku demokratsku utemeljenost i opredjeljenost Republike Hrvatske i pozvao na potrebu afirmacije i njegovanja antifašističkih vrijednosti", navela je ombudsmanka.

Ona je ocijenila i da je "negiranje zločina počinjenih u NDH ili njihovih razmjera, negiranje prošlosti prepune mržnje i nasilja prema Romima, Srbima, Jevrejima i političkim protivnicima ustaškog režima".

"Ono ohrabruje, a ponekad i jeste, govor mržnje koji vodi ka diskriminaciji, pa i nasilju prema pripadnicima ovih grupa", naglasila je hrvatska zaštitnica građana.

Ona je dodala da "treba uvažiti zahjteve predstavnika romske, srpske i jevrejske zajednice i antifašističkih udruženja i time stvoriti uslove za održavanje jedinstvene komemoracije u Jasenovcu".

Zaštitnica građana je podsjetila da je na važnost zvaničnih reakcija nedavno upozorio i Evropski parlament i to Rezolucijom o porastu neofašističkog nasilja u Evropi, u kojoj je pozvao države članice EU na osudu i suzbijanje svih oblika poricanja holokausta, uključujući trivijalizaciju i minimalizaciju zločina nacista i njihovih saradnika.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније