Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

[ Mina; Objavila: M.M ]

22. 09. 2019. 10:59   >>  10:57 1

U HRVATSKOJ

Osobe sa završenim fakultetom teško nalaze posao

U Hrvatskoj je jedna od 16 osoba s diplomom bez posla, što je treći najveći udio nezaposlenih sa završenim fakultetom u Evropskoj uniji (EU).

Prema podacima Eurostata, u Hrvatskoj udio nezaposlenih visokoobrazovanih osoba iznosi 5,7 odsto, dok je prosjek u EU 3,9 odsto.

Pritom je Hrvatska i država s jednim od najnižih udjela osoba starosti od 25 do 64 godine koje su završile fakultet, prenosi B92.

Drugim riječima, onih koji su završili fakultet u Hrvatskoj je malo, ali relativno visoki udio njih, uprkos tome, ne može da nađe posao.

Objašnjenje ovakvih pokazatelja leži u uopšteno visokoj stopi nezaposlenih mladih u državama koje imaju i najveći udio nezaposlenih s diplomama, a upravo među mladima nalazi se i najveći udio visokoobrazovanih.

Vrh rang-liste država s najvećom stopom nezaposlenosti među mladima se poklapa s rang-listom država po udjelu nezaposlenosti mladih - Grčka, Španija, Italija, Hrvatska.

U Grčkoj je, prema podacima Eurostata, nezaposlena čak svaka osma osoba s diplomom. Istovremeno, u toj je zemlji nezaposleno skoro 40 odsto svih mladih, što je dva i po puta više od prosjeka EU.

U Španiji je ukupno 34 posto nezaposlenih mladih i 8,4 posto nezaposlenih s diplomom.

Slede Italija i Hrvatska, a od Grčke i Španije razlikuju se po tome što imaju i relativno nizak udio visokoobrazovanih. U Grčkoj i Španiji taj je udio veći od evropskog prosjeka, dok je u Hrvatskoj i Italiji ozbiljno ispod njega.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније