Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ B92, Objavila: R.P. ]

06. 12. 2018. 11:04 >> 10:39

U ŠVEDSKOJ

Počinju pregovori za okončanje rata u Jemenu

Mirovni pregovori pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija, od kojih se očekuje da okončaju četvorogodišnji građanski rat u Jemenu, treba da počnu danas u Švedskoj.

Tim UN-a će raditi zajedno sa delegacijama jemenske vlade i Huti pobunjenika u zamku Johanesbergs u blizini Stokholma. Razgovori će biti neformalni, a trebalo bi da traju oko nedelju dana.

Rat u Jemenu je posljednjih godina izazvao najgoru humanitarnu krizu na svijetu. Hiljade ljudi je poginulo u borbama, a milioni žive na ivici gladi.

Konsultacije se nastavljaju prvi put od 2016. godine. Poslednji pokušaj mirovnog sporazuma okončan je u septembru, kada se Huti nisu pojavili na pregovorima u Ženevi.

Šta će se desiti?

Ne očekuje se da će se ovim razgovorima sve riješiti. Dopisnici kažu da je cilj da se spriječi bitka za luku Hudaida u Crvenom moru, u kojoj su zarobljene hiljade civila.

Iz UN-a se nadaju da će se dogovoriti okvir za razgovore o budućem političkom rešenju krize u Jemenu.

Zvaničnici su rekli da će razgovori, za koje se očekuje da će trajati nedelju dana, biti neformalni, kroz radne grupe.

"U nekim slučajevima će dvije strane razgovarati zajedno, dok će u drugim razgovarati u odvojenim grupama", kaže jedan od izvora za BBC.

Predstavnici međunarodno priznate vlade - koju podržava vojna koalicija pod vođstvom Saudijske Arabije - otputovali su za Švedsku. Dan ranije, specijalni izaslanik UN-a Martin Grifits ispratio je delegaciju Hutija iz Irana za Stokholm.

Mali koraci ka miru

Između zaraćenih strana koje će sjesti zajedno prvi put poslije dvije godine - vlada duboko nepovjerenje. Ipak, zato je i tako značajano što je izaslanik UN-a Martin Grifits uspeo da ih dovede za pregovarački sto.

Ogroman korak bila je i odluka da se oslobode stotine zatvorenika, sa obje strane.

Razgovori u Stokholmu će ići malim koracima. Neće se razgovorati o najvećim problemima, čak ni detaljno o luci Hudaida. Razgovorima treba da se spriječi eksalacija sukoba.

Saudijska koalicija i njeni saveznici iz jemenske vlade još uvjek smatraju da je preuzimanje kontrole nad lukom Hudaida najbolji način da se ovaj rat završi.

Grifits želi da obje strabe barem počnu da pričaju o drugačijoj budućnosti i preuzmu korake koji će spriječiti ili barem olakšati ozbiljnu humanitarnu krizu.

Građani Jemena su očajni jer im prijeti još veća katastrofa. Ali logika rata i dalje prevladava sve ostalo.

Prije nego što je otputovao u Švedsku, predstavnik vlade Abdulah al-Alimi tvrdio je da su razgovori "prava šansa za mir".

Šef delegacije Hutija, Mohamed Abdelsalam, rekao je da se neće štedjeti u pregovorima, ali je upozorio pobunjeničke borce da ostanu "budni i motre na bilo koji pokušaj vojne eskalacije".

Grifits je uspješno pregovarao o evakuaciji 50 ranjenih Hutija u Oman zbog liječenja.

Koalicija je saopštila da je taj potez dogovoren, kao mjera za izgradnju povjerenja uoči razgovora u Švedskoj.

Zašto je došlo do rata u Jemenu?

Jemen je opustošen sukobom koji je eskalirao početkom 2015. godine, kada su Huti preuzeli kontrolu nad većinom zapadnog dijela zemlje i prisilili predsjednika Abdrabuha Mansura Hadija da pobjegne u inostranstvo.

Uznemireni zbog sve većeg broja pobunjenika, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i još sedam arapskih država intervenisali su u pokušaju da se predstavnici vlasti vrate u zemlju.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, najmanje 6.660 civila je ubijeno, a 10.560 povrijeđeno u borbama. Hiljade je umrlo od gladi, bolesti ili lošeg liječenja.

Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je u oktobru da se svake sedmice prijavljuje oko 10.000 novih sumnjivih slučajeva kolere.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније