Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ Beta, Objavila: R.P. ]

04. 06. 2019. 09:50   >>  09:52 1

ZBOG TJENANMENA

Kina optužila Pompea za aroganciju

Kina je optužila šefa američke diplomatije Majka Pompea za "aroganciju", jer je u izjavi povodom 30. godišnjice rasturanja demonstracija na pekinškom trgu Tjenanmen rekao da su SAD od tada izgubile svaku nadu u otvaranje kineskog društva.

"To je uvreda za kineski narod i ozbiljno kršenje međunarodnog prava i fundamentalnih normi koje uređuju međunarodne odnose. Kina izražava snažno nezadovoljstvo i oštro protivljenje Pompeovim izjavama", naveo je portparol kineske ambasade u SAD-u.

Kako je naveo portparol, Pompeove jučerašnje izjave o Tjenanmenu i razvoju Kine su motivisane "predrasudama i arogancijom".

"Svako ko pokuša da unizi i zastraši kineski narod, završiće na đubrištu istorije", rekao je on.

Pompeo je, naveo je portparol ambasade, iskoristio "izgovor ljudskih prava" da da izjavu kojom se "miješa u unutrašnje stvari Kine, napada njen sistem i vrijeđa njenu unutrašnju i spoljnu politiku".

Kineska vojska je u noći izmedju 3. i 4. juna 1989. rasturila višenedjeljne proteste na trgu Tjenanmen. Tom prilikom je stradalo dosta ljudi, ali se ne zna tačan broj žrtava.

Pompeo je juče odao poštu "herojima kineskog naroda koji su se prije 30 godina hrabro okupili na Tjenanmenu da bi tražili svoja prava".

"U decenijama koje su uslijedile, SAD su se nadale da će integracija Kine u međunarodnu zajednicu dovesti do otvorenijeg i tolerantnijeg društva. Te nade su nestale. Kineska jednopartijska država ne toleriše nikakvo neslaganje i krši ljudska prava kad god joj je to u interesu", naveo je državni sekretar.

U saopštenju kineske ambasade se govori samo o "političkom incidentu s kraja osamdesetih" i navodi da su kineska vlada i narod odavno "presudili" o toj temi.

"Ljudska prava u Kini nikada nijesu bila u boljem stanju. Kina je snažno angažovana na putu mirnog razvoja i razvoja ljudskih prava u Kini i čitavom svijetu", navedeno je u saopštenju.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније