Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Objavila M.L.B. [ rts.rs ]

01. 10. 2019. 12:40 >> 12:49
1

70 GODINA NARODNE REPUBLIKE

Najveća vojna parada u istoriji Kine

Impresivnom paradom, u kojoj je učestvovalo više desetina hiljada vojnika i prikazana moć kineskog naoružanja, Kina je obilježila 70 godina od uspostavljanja Narodne republike Kine.

Parada je počela sa 70 počasnih plotuna iz 56 topova koji simbolišu sve kineske nacionalne grupe.

Komandu za početak parade dao je kineski premijer Li Kećang poslije ulaska predsjednika Si Ćipinga na Tjenanmen.

Predsjednik Si bio je obučen u uniformu nalik onoj koju su nosili Mao Cedung i kineski rukovodioci u vrijeme nastanka kineske republike kao i decenijama kasnije. On se po tome razlikovao od ostalih kineskih zvaničnika na svečanoj bini, a komentatori vjeruju da je time želio da napravi sponu između ondašnje i današnje Kine i pokaže da se ništa nije promijenilo u njenoj opredeljenosti za komunizam kao glavnu ideologiju.

Na paradi, koja je trajala duže od četiri sata, prikazano je mnogo oruđa koje koristi kineska vojska, od krstarećih raketa za koje se naglašava da mogu da pogode bilo koju tačku na svijetu, preko amfibijskih vozila, "nevidljivih" aviona, dronova koji lete i rone, radara, raketa svih vrsta, tenkova i drugih oklopnih vozila, kao i vojnika u maršu čiji broj na paradi naročito ilustruje snagu kineske vojske.

U govoru na samom početku parade predsjednik Si rekao je da je na tom istom mjestu prije 70 godina predsjednik Mao objavio nastanak kineske Narodne republike čime je okončan period stogodišnjeg ponižavanja kineskog naroda i udaren temelj moćne države kakva je Kina danas.

Poslije govora predsjednik Si obišao je automobilom kolonu kineske armije dugu više kilometara.

Strani državnici nijesu pozvani na paradu, ali su na bini bili ambasadori koji su na službi u Pekingu.

Paradu su pratile stotine miliona Kineza u samoj Kini i cijelom svijetu, na televiziji, preko lajv strimova, a ovaj događaj glavna je tema razgovora i na najvećoj kineskoj društvenoj mreži Veibo.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније