| U Siriji 48 poginulih |
| 05. februar 2012. |
U sukobima u Siriji poginulo je 48 osoba, među kojima 24 civila i 18 vojnika regularne vojske, saopštiio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH).U sukobima su poginula i šesterica dezertera."Dvanaest civila je izgubilo život, a 30 je ranjeno u Daraji, kada su bezbjednosne snage zapucale na učesnike pokopa žrtava ubijenih dan ranije u istome gradu", dvadesetak kilometara južno od sirijske prijestonice, izjavio je nešto ranije predsjednik OSDH-a Rami Abdel Rahman.
"U Daraji su raspoređene vrlo jake bezbjednosne snage. Uz podršku snajperista i oklopnih vozila, nasumice su zapucali na pogrebnu povorku, ubivši 12 i ranivši veći broj ljudi", rekao je pak Usama al-Šami, član Mjesnog koordinacijskog odbora (LCC) u Damasku, grupe koja organizuje proteste.Ovo su nove žrtve, pošto je više od 230 civila poginulo u bombardiranju režimskih snaga Homsu. Nije provjereno da li je to pravi broj pošto postoje oprečne informacije o tome u zavisnosti od izvora. U istoj pokrajini Damasku dvoje civila je poginulo u Dmeiru, a jedno je dijete ubijeno u Muadamiji, navodi OSDH. Šest osoba je izgubilo život u pucnjavi u Idlebu, blizu turske granice, dodaje organizacija, prenosi Hina. Ovo su nove žrtve, pošto je više od 230 civila poginulo u bombardovanju režimskih snaga u noći na subotu u Homsu, u središtu Sirije, izvijestili su aktivisti. Sirijske vlasti negiraju bombardovanje Homsa i odgovornost pripisuju "naoružanim grupama", što ponavljaju od početka protesta. Informacije je teško potvrditi iz nezavisnog izvora, zbog zabrana koje su na snazi za strane medije, ali ako su podaci o broju mrtvih tačni, riječ je o najvećem broju žrtava u jednom danu od kako je u martu 2011. godine počela pobuna protiv režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. (Izvor: Agencije) |
| U Kranju je danas otvoren konzulat Crne Gore, a za počasnog konzula imenovan je Vojislav Kovač, privrednik iz Crne Gore, koji više od 20 godina živi i radi u Sloveniji. On je na svečanom otvaranju kazao da će crnogorski konzulat u Kranju nastaviti sa punom afirmacijom i unapređenjem inače dobrih odnosa između Slovenije i Crne Gore.
|