Предсједнички избори
18. 03. 2023. 18:31 >> 18:31
НИКОЛА МУГОША
Предсједнички кандидати да сачекају да се преброји сваки глас
Кандидати на изборима за предсједника Црне Горе треба да се уздрже од проглашавања побједе док се не преброји сваки глас, рекао је предсједник Државне изборне комисије (ДИК) Никола Мугоша.
Мугоша је, у подкасту Центра за демократску транзицију (ЦДТ) “Акција”, на питање шта ће се десити ако више кандидата прогласи побједу, одговорио да се резултати морају сачекати.
Како је саопштено из ЦДТ-а, Мугоша је истакао да су резултати коначни када се преброји сваки гласачки листић.
“Очекујем да кандидати покажу већи степен демократске културе“, казао је Мугоша.
Он је рекао да сви изборни органи имају своју улогу као и да ће од општинских изборних комисија (ОИК), ДИК-а и Уставног суда зависти рокови за одржавање другог круга.
“Он треба да се одржи након 14 дана, али подсјећам да, након што се заврше приговори и жалбе и након доношења одлука, ДИК чека прави логистичко-технички подухват поновног штампања материјала”, казао је Мугоша.
Он је навео да то изискује вријеме.
“Закон је штур, тако да ће ДИК стварати праксу јер нијесмо имали други круг од 2006. и обнављања независности. Морамо бити јако пажљиви и ажурни“, истакао је Мугоша.
Програмска директорица ЦДТ-а Милица Ковачевић позвала је кандидате да се уздрже од проглашавања побједе и да сачекају резултате.
„Резултат може да буде и близу, коначне резултате утврђује ДИК и треба да се преброји сваки глас“, поручила је Ковачевић.
Она је рекла да је доста грађана ЦДТ-у пријавило да им се мијења мјесто на којем гласају али и да сајт бираци.ме “чешће не ради него што ради”.
„Надамо се да ће радити током изборног дана. Тражили смо од Министарства унутрашњих послова (МУП) да објасни зашто се то дешава - нијесмо добили одговор. Добили смо изговор и оправдање ко је за шта надлежан“, казала је Ковачевић.
Она је навела да је МУП дужан да достави обавјештења свима о томе гдје могу да остваре своје бирачко право, као и да нијесу сви добили та обавјештења.
Како је Ковачевић подсјетила, у Кривичном законику постоји низ кривичних дјела којима се штити бирачко право, а грађани могу да поднесу пријаву тужилаштву, уколико им је то право угрожено.
“Грађани треба да пријаве било какве притиске, уцјене, пријетње, нуђење новца, спречавање некога да гласа“, рекла је Ковачевић.
Она је додала да се грађани могу обратити ЦДТ-у, као и да ће та организација пријаве прослиједити надлежнима.
Ковачевић је подсјетила и да нико од присутних на бирачким мјестима не смије водити евиденцују о идентитету бирача.
„Ако се то догоди, позивамо грађане да нам пријаве. Знамо да се дешавало се да чланови бирачких одбора гласно изговарају имена а партијски чланови записивали ко је гласао“, додала је Ковачевић.
Према ријечима Ковачевић, у случају поништавања гласања на неким бирачким мјестима, гласање се понавља у року од седам дана, а темпо је прилично дефинисан кроз рокове које имају ОИК, ДИК и Уставни суд.
“Уколико Уставни суд буде третирао овај процес како је почео, уколико се буде бавио другим стварима, то ће бити проблематично. Избори треба да им буду приоритет, Уставни суд нема потпун број чланова и може бити проблема са доношењем одлука“, рекла је Ковачевић.
Коментари 0
остави коментар