Црна хроника

М.В. / М.М.

07. 12. 2022. 16:49   >>  17:29 3

ДЕТАЉИ ИЗ ПРЕМИЈЕРОВЕ ПРИЈАВЕ

Функционерима за станове 3,5 милиона еура

Комисија за стамбена питања Владе Црне Горе од 1. јануара 2016. године до јануара 2020. године додијелила је 3.513.420 еура по основу рјешавања стамбених питања функционерима Владе, посланицима и челницима судства. То се види у кривичној пријави коју је премијер у техничком мандату Дритан Абазовић поднио Специјалном државном тужилаштву, тврдећи да се ради о злоупотреби службеног положаја. Тужилаштво је покренуло поступак и затражило скидање имунитета једном броју посланика ДПС-а и СД-а о чему ће ускоро одлучивати Административни одбор. Челници и чланови те владине Комисије негирали су Абазовићеве оптужбе и поручили да се ради о политичким подметањима и конструкцијама, посебно у времену очекиване предизборне кампање.

Абазовић у пријави коју  је поднио 13. октобра описао је дјеловање Комисије и одлуке које је доносила, уз тврдњу да једног дијела докумената нема, као и да Генерални секретаријат Владе не посједује записнике са неких сједница. 

Према кривичној пријави у коју је Портал РТЦГ имао увид, Комисија за стамбена питања Владе Црне Горе од 1. јануара 2016. године до 22. новебра 2016. године донијела је четири одлуке којима је додијелила кредите у циљу побољшања услова становања. Кредити су дати Ивици Станковићу, Обраду Мишу Станишићу, Сафету Куртагићу и Весни Јовићевић. Подносиоцима захтјева додијељено је укупно 125 хиљада еура. 

Комисија је наставила да ради 2017. године и донијела је већи број одлука. Између осталих, уважени су захтјеви Блажа Јованића, Јелене Радоњић, Веселина Вучковића, Драгољуба Булатовића и још једног броја функционера. Према пријави Абазовића, комисија је током 2017. године донијела 15 спорних одлука, на основу којих је подносиоцима захтјева додијељено 430 хиљада еура.

Премијер у пријави наводи да је комисија наставила да одобрава кредите 2018. године. Па је тако на сједници 12. јануара те године одобрен већи број стамбених кредита за више функционера, укупно 1.020.420,76 еура. Кредите су добили Александар Јовићевић, Данијела Недељковић Вукчевић, Ирма Нишић, Иво Ђоковић, Мерсудин Гредић, Сретен Радоњић...

Са друге стране, у фебруару 2018. године Комисија је додијелила 185 хиљада еура. У мају 2018. године Комисија је додијелила 158 хиљада еура.

Рад су наставили у децембру и донијели 21 одлуку о додјели стамбених кредита. Кредите су добили Весна Меденица,  Алија Кошута, Миомир М. Мугоша, Наташа Пешић, Жана Филиповић, Миљан Перовић, Александар Ераковић...

У децембру 2018. године Комисија је додијелила подносиоцима захтјева укупно 710.000,00 еура.

Што се тиче 2019. године Комисија је у марту додијелила укупно 590 хиљада еура подносиоцима захтјева. Међу подносиоцима захтјева били су Дражен Бурић, Жељко Стаматовић, Кемал Ђечевић, Љиљана Симовић, Никола Меденица, Драган Радоњић... У марту је додијељено 590 хиљада еура подносиоцима захтјева. У априлу 2019. године Комисија је додијелила 125 хиљада еура, а у јануару 2020. године укупно 170 хиљада еура. 

Абазовић у пријави тврди да се ради о озбиљним злоупотребама, да су захтјеви формулисани паушално, да су у неким случајевима подносиоци тражили новац за "трајно рјешење стамбеног питања", не прецизирајући на који начин, а да је Комисија увијек доносила одлуку о додјели кредита "у циљу побољшања услова становања". У записницима са сједница нема навода о испитивању основаности захтјева приликом одлучивања, тврди Абазовић у пријави.

Абазовић наводи да није било ни навођења "значаја послова", који подносиоци захтјева обављају.

Специјално државно тужилаштво упутило је захтјев предсједници Скупштине Црне Горе, Данијели Ђуровић за скидање имунитета посланицима ДПС-а Предрагу Бошковићу, Драгици Секулић, Сузани Прибиловић, као и послницима СД-а Ивану Брајовићу и Дамиру Шеховићу.

У СДТ-у је, како наводе, формиран кривични предмет против тих посланика и против још седам особа за продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја, а поводом расподјеле станова државним функционерима.

Пратите нас на

Коментари 3

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије