Црна хроника
19. 01. 2023. 06:32 >> 19:55 1
КОМИСИЈА ТРАЖИ НОВА САСЛУШАЊА
Сачинити фоторобот купца "голфа" из кога је пуцано на Јовановића
Комисија за праћење поступања надлежних органа у истрагама о нападима на новинаре указала је да истражни органи нијесу урадили све што су могли да би дошли до идентитета особе која је купила возило "голф III", коришћено у атентату на уредника "Дана" Душка Јовановића 27. маја 2004. године. Комисија је у извјештају сачињеном пред крај прошле године констатовала да су свједоци Веселин Вучељић и Урош Марчетић 2004. године јасно описали особу која је купила возило и довела га потом на затамњивање стакала, али истражитељи, како се указује, нијесу предузели мјере да га идентификују.
Према извјештају Комисије, Вучељић и Марчетић су прецизно oписали осoбу која је купила аутомобил "голф III".
Истакнуто је да тај опис не садржи само физичке особине овог лица већ и запажања Вучељића и Марчетића о његовом нагласку.
"Међутим, у списима предмета доступним Комисији нема ниједног документа који показује да су надлежни државни органи предузели било коју мјеру и радњу да би открили поменуто лице, које је очигледно веома битно за откривање потпуне истине у овом поступку. Овлашћена службена лица која су поступала у овом предмету нијесу на основу исказа и описа које су дали Вучељић и Марчетић сачинили тзв.фоторобот наведеног лица или обавили радњу препознавања, а ради утврђивања идентитета овог лица, што је по оцјени Комисије, требало учинити. У свим полицијским и тужилачким поступцима који за предмет имају кривично дјело убиства, па чак и мање опасна дјела и у Црној Гори и у свим државама на свијету то су уобичајене радње, али у списима који су били предмет досадашње анализе нема података да су те радње заиста и обављене. Анализом је утврђено да у фото-елаборату који се односи на дискотеку "Манија" постоји одређени цртеж на коме је приказан лик мушке особе али се не може извести закључак на кога се односи", пише у извјештају Комисије.
Наводи се да је полицијски функционер Милан Томић у свом свједочком исказу пред Вишим судом у Подгорици изјавио да се у оваквим ситуацијама увијек ради фоторобот лица за кога постоји сумња да има везе са кривичним дјелом убиства или сазнања о том дјелу, али да се не сјећа да ли је у овом предмету такав фоторобот урађен.
"Није познато који су разлози што надлежни државни органи, односно овлашћена службена лица која су поступала у овом предмету, нијесу предузели ову битну службену и законску радњу. Комисија констатује да је то очигледан пропуст у њиховом раду", наведено је у извјештају.
Такође се наглашава да се из списа предмета и записника о саслушању свједока пред Вишим судом у Подгорици 28.јуна 2004. године, коме су присуствовали тужитељка Љиљана Кликовац и тада истражни судија Вишег суда у Подгорици Радомир Ивановић, види да је Вучељић изјавио да је поменуто лице приликом куповине предметног моторног возила у његовом дворишту разговарало са "Вучељићевим комшијом Иваном Ђукићем".
"Међутим, из списа предмета доступних Комисији не види се да је Иван Ђукић уопште испитан као свједок на околности његовог разговора са наведеним лицем, као ни о томе да ли га познаје, а што даље значи да надлежни истражни органи уопште нијесу саслушали Ивана Ђукића у својству свједока, а то би саслушање можда довело до идентитета особе која је од Вучељића купила предметно возило", истиче се у извјештају.
Комисија тврди да су истражитељи дужни да саслушају све свједоке и утврде све чињенице, посебно када је у питању кривично дјело убиства, па чак и кад су најмањи трагови таквог дјела у питању.
"У овом случају то очито није урађено", наглашава се у извјештају.
Упозорено је и да се из списа предмета утврђује да поступајућа државна тужитељка Љиљана Кликовац није предложила да се саслуша, а ни истражни судија Радомир Ивановић није по службеној дужности саслушао поменутог свједока Ивана Ђукића.
"Комисији нијесу познати разлози за непредузимање ове битне службене и законске радње, али констатује да је то пропуст у раду надлежних државних органа", пише у извјештају.
Зато комисија препоручује да опет буду саслушани Вучељић и Марчетић, али и да истражитељи саслушају Ивана Ђукића. Након ранијих и нових изјава, како се предлаже, потребно је сачинити фоторобот особе која је купила возило и довела га на затамњивање стакала, потом обавити радњу препознавања лица у складу са законом, уз понуду за полиграфско тестирање.
У мају прошле године, Влада Црне Горе потврдила је да је спремна да прихвати међународну експертизу у рјешавању убиства Јовановића. Црногорско тужилаштво и полиција до данас нису утврдили ко је и због чега пуцао у уредника "Дана" 27.маја 2004. године, у улици 13.јула у Подгорици.
Скупштина Црне Горе први пут је прошле године минутом ћутања одала пошту Душку Јовановићу.
Европска комисија, Стејт Департмент, ОЕБС, Савјет Европе, Репортери без граница, те бројна новинарска удружења позивали су Црну Гору да потпуно расвијетли убиство Јовановића и друге нападе на новинаре и медије.
За саучесништво у убиству за сада је осуђен једино Подгоричанин Дамир Мандић.
Коментари 1
остави коментар