Црна хроника
26. 01. 2023. 06:49 >> 06:44
НОВИ ПОСТУПАК
Афера "Телеком" поново пред судом
Специјално вијеће Вишег суда у Подгорици судиће поново двојици бивших челника Телекома Олегу Обрадовићу и Миодрагу Ивановићу поводом оптужби да су злоупотријебили положај у привредном пословању прибављајући корист у износу од 2,3 милиона еура компанији "Rawleigh Trading” из Лондона на име фиктивног уговора о консултантским услугама испитивања тржишта телекомуникација у југоисточној Европи.
Обрадовић и Ивановић су почетком јуна прошле године ослобођени оптужби Специјалног државног тужилаштва (СДТ) да су злоупотребом службеног положаја, фиктивним уговором о консултантским услугама оштетили државну компанију Телеком.
Оптужница против Обрадовића и Ивановића већ је једном била на контроли у Вишем суду, али је враћена на допуну јер, по оцјени ванрасправног вијећа, Специјално тужилаштво није понудило довољно доказа. Након што је то ријешено, услиједио је судски поступак у коме су Ивановић и Обрадовић ослобођени "због недостатка доказа":
Ипак, у децембру прошле године, Апелациони суд укинуо је пресуду, због чега почиње ново суђење у Вишем суду, пред Специјалним вијећем.
По наводима оптужнице, Обрадовић и Ивановић су злоупотријебили положај у привредном пословању прибављајући корист у износу од 2,3 милиона еура компанији ,,Rawleigh Trading” из Лондона на име фиктивног уговора о консултантским услугама "испитивања тржишта телекомуникација у југоисточној Европи".
Црногорска државна компанија Телеком продата је 2005. године Мађар Телекому, у власништву Дојче Телекома, за 114 милиона, од чега су три милиона издвојена за дотацију откупа акција мањинских акционара.
Почетком 2012.године Комисија за хартије од вриједности САД-а објавила је да је Дојче Телеком, наводно, преко своје подружнице црногорским званичницима у поступку приватизације исплатио мито.
У тужби америчке комисије указивано је да су подмићивање омогућила два члана управе црногорског Телекома и адвокатица, сестра једног од водећих функционера. У питању су четири лажна консултантска уговора, преко четири оф-шор фирме које су агажоване наводно од Мађар Телекома за консалтинг али су у ствари послужиле да би се исплатило мито како би мађарски инвеститор дошао до жељеног процента власништва.
Дио јавности одмах је у наводима америчке комисије препознао Ану Ђукановић, сестру црногорског предсједника Мила Ђуановића. Ана Ђукановић је касније тужила један број медија који су писали да је она "прва сестра".
Поступак у САД, пред њујоршким судом, вођен је против тројице мађарских директора, али је у каснијој фази дио о Црној Гори обустављен. Оптужница се потпуно базирала на наводима о корупцији у Сјеверној Македонији, гдје је такође Телеком приватизован на крајње сумњив начин. Поступак у САД је, међутим, завршен вансудским поравнањем.
У Црној Гори, случајем "Телеком" бавио се и Анкетни одбор Скупштине Црне Горе, али је ипак на крају усвојио само технички извјештај о раду, без директног закључка је ли или не у овој приватизацији било сумњивих послова и комбинација.
Коментари 0
остави коментар