Друштво
14. 10. 2022. 17:39 >> 17:44
УНАПРИЈЕЂЕНЕ УСЛУГЕ
Аеродроми прилагођени особама са оштећеним видом
Аеродроми Црне Горе (АЦГ) су, уочи обиљежавања Међународног дана бијелог штапа 15. октобра, представили инфраструктуру која омогућава самостално кретање и функционисање особа са оштећеним видом.
Kако је саопштено из АЦГ-а, извршни директор те компаније, Владан Драшковић је на подгоричком аеродрому представио резултате пројекта “Иновативне услуге транспорта за особе потпуно и дјелимично оштећеног вида – ДАНОВА” који се финансира из средстава Европске уније.
Извршни директор Савеза слијепих, Горан Мацановић је честитао АЦГ-у додајући да је особама са потпуно и дјелимично оштећеним видом сада задовољство да буду њихови корисници.
“Аеродроми Црне Горе сада су можда и најприступачнија институција за особе са оштећеним видом“, казао је Мацановић.
Он је навео да ће сваког туристу са оштећеним видом на АЦГ-у дочекати тактилне траке које воде до пасошке контроле и додао да ће имати приоритет приликом преласка границе.
„Надам се да ће АЦГ бити примјер институцијама система и предузећима која пружају услуге широј јавности, како треба да унаприједе своје услуге“, навео је Мацановић.
Предсједник Организације слијепих за Бар и Улцињ, Веселин Јокетић рекао је да је одушевљен љубазношћу и дискретношћу особља АЦГ-а, као и стазама водиљама, тактилним писмом и оријентационом мапом.
Руководитељка пројекта у име АЦГ, Нина Планинић казала је да је на аеродрому Подгорица инсталирана тактилна стаза водиља и оријентациони план на Брајевом писму, ознаке у облику броја на излазима већих димензија.
На подгоричком аеродрому инсталиран је и видео зид у терминалној згради, ради боље приступачности и прегледа свих важних информација попут реда летјења.
Kако је саопштено, на аеродромима у Подгорици и Тивту инсталирани су локални микрофони на пултовима информација, шалтерима за регистрацију путника и пртљага и шалтерима за пасошку контролу, који олакшавају комуникацију са особљем.
На оба аеродрома инсталиране су контрасне траке у тоалетима за особе са инвалидитетом (ОСИ), као и ознаке на Брајевом писму на шалтерима информација, шалтерима за регистрацију путника и пртљага и за пасошку контролу, као и на вратима тоалета за ОСИ.
Kако се наводи, инсталирана је и прилагођена званична страница АЦГ за особе потпуно и дјелимично оштећеног вида.
“АЦГ наставиће да буду примјер позитивне праксе у свим сферама, а посебно у контексту једнаког третмана, поштовања личности и достојанства особа са инвалидитетом”, поручила је Планинић.
Она је подсјетила да је раније дио запослених АЦГ, који су у директном контакту са путницима, успјешно завршио и практичну обуку у циљу побољшања услуга земаљског опслуживања путника потпуно и ђелимично оштећеног вида.
Коментари 0
остави коментар