Друштво

[ М.Л.Б./ ПР Центар ]

17. 12. 2022. 10:22   >>  11:25

СИСТЕМ ЗАШТИТЕ И СПАШАВАЊА

Апликација "База ризика у Црној Гори" биће израђена 2023.

Апликација "База ризика у Црној Гори", која је намијењена систему заштите и спашавања и институцијама којима су подаци потребни у кризним ситуацијама, биће израђена наредне године.

То је саопштено на трећем консолидационом састанку поводом израде документа „Процјена способности управљања ризицима од катастрофа“, који је организовао Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова у Будви.

В.д. генералног директора Директората за заштиту и спашавање Миодраг Бешовић казао је да су подгрупе и радне групе у досадашњем периоду обавиле веома важне задатке и да иду у добром правцу кад је у питању израда документа.

„Надам се да ћемо све наше обавезе завршити у предвиђеном року и документ послати на усвајање Европској комисији. Наш задатак је веома озбиљан. Ми радимо нешто што је темељ заштите и спашавања. Очекујемо да ће сви државни органи и сви у систему заштите и спашавања бити на висини задатка, како бисмо имплементирали све што ћемо дефинисати овим документом“, навео је Бешовић.

Координатор пројекта, мр Љубан Тмушић, рекао је да је циљ састанка да се направи пресјек активности које су до сад урађене кад је у питању израда документа „Процјена способности управљања ризицима од катастрофа“, као и да се дефинишу се кораци за даље.

„Дефинисаћемо јасне кораке, са прецизираном динамиком кад је у питању израда овог документа. До марта планирамо да имамо радну верзију документа“, навео је Тмушић.

Александар Длабач је, представљајући базу података о ризицима, појаснио да је она намијењена систему заштите и спашавања и осталим институцијама које су заинтересовање за такву врсту података.

„То је једна модерна веб цлоуд апликација, која ће садржати податке о свих девет врста ризика у Црној Гори. Ту постоји широк дијапазон информација које ће се ту налазити. Оне ће бити доступне у кризним ситуацијама свим оним којима су ти подаци потребни. План је до краја октобра следеће године да апликација буде заокружена. Унос података је процес који траје и он ће тећи и након што апликацију пустимо употребу“, навео је Длабач.

Стевко Стефановски из Македоније пренио је на састанку искуства те државе кад је у питању информациони систем о шумским пожарима, указући да су они почели за израдом базе 2011. године.

„Имамо доста података који су систематизовани у базу. Искористили смо доста пројеката и страних донација ка том циљу. Прво смо развили систем за мониторинг и процјену ризика од шумских пожара, онда смо почели да га ширимо и за друге ризике. Тако смо организовали и процес националне процјене и локалне процјене. Припремили смо базе података које су код вас у почетној фази“, навео је Стефановски.

Европска комисија тј. Генерални директорат за цивилну заштиту и активности хуманитарне помоћи одобрила је Црној Гори финансирање овог пројекта.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије