Друштво
20. 01. 2023. 06:50 >> 11:21
ЛАКУШИЋ ЗА РЦГ
"Извјесно да ће приморју фалити воде"
Извјесно је да ће у шпицу предстојеће љетње туристичке сезоне црногорском приморју фалити воде, поручио је предсједник Одбора директора предузећа „Регионални водовод Црногорско приморје“, Зоран Лакушић.
Истиче да ситуацију отежава и најава да ће текућа година бити још једна у низу од десет најтоплијих година.
Лакушић додаје да ће се проблем несташице воде одразити и на туризам.
"Једна од основних привредних грана у нашој држави је туризам који у Буџет Црне Горе приходује преко једне милијарде еура. Засигурно је да туристи не иду на дестинације које немају уредно водоснабдијевање, па ће се самим тим смањивати и број туриста, односно приходи по основу туризма. Једном нарушени имиџ се тешко обнавља“, поручио је Лакушић.
Када је у питању нелегална експлоатација шљунка ситуација је, каже Лакушић, алармантна.
“Проблем нелегалне експлоатације шљунка и пијеска датира већ петнестак година. Овом проблему се није озбиљно приступало и поред бројних упозорења од стране Регионалног водовода. Недозвољена експлоатација шљунка и пијеска као и неадекватна реакција надлежних државних органа и институција довели су до девастације корита и приобалног подручја ријеке Мораче, али нажалост и до девастације изворишта ,,Боље сестре” из кога се снабдијева водом Црногорско приморје. Ситуација је алармантна јер је последњих година до изражаја све више долазио тренд пада издашности изворишта, поручио је Лакушић за Радио Црне Горе.
До десетороструког пада издашности водоизворишта „Боље сестре“ поред климатских промјена довела је и, како каже Лакушић, нелегална експлоатација шљунка и пијеска.
Коментаришући недавно процесуирање власника и директора компаније “Технопут”, Саше Аћимовића истакао је да тај случај није усамљен и да је Аћимовић процесуиран за мање прекршаје од власника компанија које се и даље налазе у кориту Мораче и Цијевне.
“Наравно да да случај није усамљен, нелегална експлоатација шљунка и пијеска није заустављена јер постоји још увијек велики број како привредних субјеката тако и појединаца који и даље настављају са овом активношћу”, истиче Лакушић.
Међутим додаје да је похвално да по први пут пут имамо неко хапшење због нелегалне дјелатности у кориту ријеке Мораче.
Разлог за нелегалну експлоатацију шљунка је, каже Лакушић, једноставан, јер се ради о уносним зарадама уз минимум улагања.
Осврнувши се на тај случај казао је да се компанија Технопут обратила Регионалном водоводу за добијање сагласности за изградњу асфалтне базе у кориту ријеке Мораче.
Додаје да су из Регионалног водовода одбили да дају сагласност јер се објекат налази у трећој зони санитарне заштите изворишта.
Лакушић је подсјетио да је ово извориште од стране УНЕСК-а уврштено међу 150 најзначајнијих карстних изворишта у свијету.
Колико је, како каже Лакушић, проблем алармантан говори и изјава министра унутрашњих послова, Филипа Аџића.
Аџић је раније, 14. јануара, изјавио да размишљају о ангажовању Војске Црне Горе да би заштитили обале ријека и изворишта.
Када је у питању адекватна санкција у вези са нелегалном експлоатацијом шљунка Лакушић је поручио да се овлашћена лица морају процесуирати, а имовина тих фирми заплијенити, како би држава наплатила штету која ће бити процијењена.
„Мора се државна имовина чувати, а држава мора да примјењује своје законе. Крајње је вријеме да се овоме стане“, казао је Лакушић за Радио Црне Горе.
Поручује да се у кориту ријеке Мораче није смио наћи било какав објекат, а још мање обављати било каква привредна активност.
„Зато су, прије свега криви људи и предузећа која врше нелегалну експлоатацију пијеска и шљунка. Нажалост, ништа мање нијесу криви државни органи и институције, односно људи који су се налазили и који се налазе на њиховом челу, јер од појаве прве нелегалне експлатације шљунка и пијеска па до данас, и поред бројних апела Регионалног водовода, нијесу урадили било шта конкретно, односно нијесу извршавали и не извршавају своје законске обавезе“, казао је Лакушић.
Умјесто да се у старту сруше нелегално подигнути објекти и забрани нелегална и недозвољена експлоатација шљунка и пијеска, ми смо, каже Лакушић, данас дошли до ситуације која је алармантнија него што се чини на први поглед.
Тврди Лакушић да су затајиле све инспекцијске службе чија је ово надлежност, полиција и тужилаштво.
Додаје да ништа мање нијесу криви ни доносиоци политичких одлука.
„Једноставно сви су ,,жмурили“ на све наведене активности. У разлоге њиховог ,,жмурења“ овом приликом не желим да улазим. Плашим се да ће њихово ,,жмурење“ црногорско приморје и државу Црну Гору скупо коштати“, наводи Лакушић.
Наводи да су Влада Црне Горе и Министарство екологије, планирања простора и урбанизма први пут чули њихове ,,вапаје“ , односно одазвали се њиховим захтјевима, а да је до недавно прича о експлоатацији шљунка била само мртво слово на папиру.
Регионални водовод очекује да се друга и трећа зона санитарне заштите изворишта ,,Боље сестре“ „очисти“ од свих нелегалних објеката и активности.
„Желимо да вјерујемо у њихову доследност и да ће истрајати у овој изузетно вжној активности за све нас али и за државу Црну Гору. У супротном сви ћемо трпјети огромне негативне посљедице“, закљућио је Лакушић.
Коментари 0
остави коментар