Друштво
29. 01. 2023. 08:22 >> 08:17 1
ЕКОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ
Плутајуће баријере за отпад на Лиму неће ријешити проблем све чешћих поплава
Ријеке угрожавају дивље депоније на обалама, које су, између осталог, и главни узрочници поплава са којима се све чешће суочавамо. Тако је Лим једна од најзагађенијих ријека у Црној Гори, а само у Бијелом Пољу регистровано је више од 100 дивљих депонија на њеним обалама. Како би се ријешили отпада, на прољеће ће поставити плутајуће баријере, но је ли то право рјешење.
Све чешће поплаве у Црној Гори посљедица су нашег односа према природи поручују еколози.
Еколошкиња Данијела Величковић наглашава да велике количине отпада онемогућавају доток воде до водотока, а посебан проблем је шут који се одлаже на обалама, као и нелегална градња објеката на обалама ријека.
"Крчење шума је фактор који у великој мјери доприноси поплавама", упозорава Величковић.
Лим је једна од најзагађенијих ријека. Да би се проблем бар донекле ријешио у Бијелом Пољу ће бити постављене двије плутајуће баријере.
"Тиме ћемо елиминисати из Лима велики дио плутајућег отпада", поручује Раденко Вујошевић, директор Д.О.О. Комунално "Лим".
Док једни кажу да ће плутајуће баријере бити ефикасне, други доводе у питање њихову корист у зимском периоду.
Синиша Лаковић из Еколошког удружења "Јастреб" из Прибоја сматра да тешко да се могу у Црној Гори поставити такозване ланчанице због јаког тока Лима, јер је у питању планинска ријека.
"Већа је могућност кренути са неком едукацијом или кажњавањем", каже Лаковић.
Величковић такође мисли да плутајуће баријере неће ријешити проблем.
"Неозбиљно је у овом моменту говорити о томе, и треба радити са грађанима, да не остављају отпад на обалма и у ријекама", каже она.
Коментари 1
остави коментар